Loïe Fullerová: Nevzhledná lesba, jejíž tanec-netanec pobláznil secesní Paříž | Reflex.cz
nahoru

Loïe Fullerová: Nevzhledná lesba, jejíž tanec-netanec pobláznil secesní Paříž

Kateřina Kadlecová14. prosince 2016 • 16:30
Loïe Fullerová: Nevzhledná lesba, jejíž tanec-netanec pobláznil secesní Paříž
foto: Archív

Nepříliš hezká, malá, přinejlepším plnoštíhlá, formálně nevzdělaná a v tanci neškolená Američanka Loïe Fullerová (16. ledna 1862 – 2. ledna 1928) dobyla Paříž a stala se jedním ze symbolů Belle Époque. Ve víru hedvábí ji malovali Toulouse-Lautrec i Koloman Moser, podmanila si srdce společenské smetánky i kapsy bohatých mecenášů, a postavila základy moderního tance. Přečtěte si o ní v rubrice Femme fatale v tištěném Reflexu, který vychází ve čtvrtek 15. prosince.

Byla tu ještě před krajankami Isadorou Duncanovou a Ruth St. Denisovou i před Kanaďankou Maud Allanovou: první mezi pionýrkami moderního tance. Svého času byla Loïe Fullerová jednou z nejslavnějších tanečnic světa, ačkoli leckteří z těch, kdo ji viděli na pódiu, pochybovali o tom, zda se opravdu jedná o tanec. Vždyť její tělo pod štůčky látky téměř nebylo vidět!

Dekadentní 20. léta a divoké showgirls: Kam se poděla krása exotických tanečnic?

V rozpacích z té klasifikace prý, alespoň podle životopisné knihy Loïe Fullerová: Bohyně světla od známého historika Richarda Nelsona Currenta a jeho druhé ženy Marcie, byla i ona sama: vždyť při svém slavném Danse Serpentine pouze mávala nesčetnými metry hedvábné látky, upevněné na dřevěných tyčích prodlužujících její paže, a nechávala na ně spouštět barevné paprsky z promyšleného systému osvětlení. Naučila světlo tančit – v harmonickém vizuálním spektáklu.

Loïe Fullerová - Danse SerpentineVIDEO YouTube.com

Její ladný, uhrančivý, fotogenický tanec nasnímali – a posléze mnohdy kolorovali – snad všichni známí pionýři stříbrného plátna, od bratří Lumierů a Skladanowských po Alici Guy-Blaché. Ve videu výše je tanec nasnímaný bratry Lumierovými roku 1897; pochopitelně němý, zato kolorovaný.

Více o Loïe Fullerové si přečtěte v novém tištěném Reflexu, který vychází ve čtvrtek 15. prosince.

Reflex 50/2016

Femme fatale Salma Hayek: Jedna z nejschopnějších a nejkrásnějších žen Hollywoodu slaví 50
Úchvatná hra světla a stínu na nahém těle modelek
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější