nahoru

Loïe Fullerová: Nevzhledná lesba, jejíž tanec-netanec pobláznil secesní Paříž

Kateřina Kadlecová 14. prosince 2016 • 16:30
Loïe Fullerová: Nevzhledná lesba, jejíž tanec-netanec pobláznil secesní Paříž
foto: Archív

Nepříliš hezká, malá, přinejlepším plnoštíhlá, formálně nevzdělaná a v tanci neškolená Američanka Loïe Fullerová (16. ledna 1862 – 2. ledna 1928) dobyla Paříž a stala se jedním ze symbolů Belle Époque. Ve víru hedvábí ji malovali Toulouse-Lautrec i Koloman Moser, podmanila si srdce společenské smetánky i kapsy bohatých mecenášů, a postavila základy moderního tance. Přečtěte si o ní v rubrice Femme fatale v tištěném Reflexu, který vychází ve čtvrtek 15. prosince.

Byla tu ještě před krajankami Isadorou Duncanovou a Ruth St. Denisovou i před Kanaďankou Maud Allanovou: první mezi pionýrkami moderního tance. Svého času byla Loïe Fullerová jednou z nejslavnějších tanečnic světa, ačkoli leckteří z těch, kdo ji viděli na pódiu, pochybovali o tom, zda se opravdu jedná o tanec. Vždyť její tělo pod štůčky látky téměř nebylo vidět!

V rozpacích z té klasifikace prý, alespoň podle životopisné knihy Loïe Fullerová: Bohyně světla od známého historika Richarda Nelsona Currenta a jeho druhé ženy Marcie, byla i ona sama: vždyť při svém slavném Danse Serpentine pouze mávala nesčetnými metry hedvábné látky, upevněné na dřevěných tyčích prodlužujících její paže, a nechávala na ně spouštět barevné paprsky z promyšleného systému osvětlení. Naučila světlo tančit – v harmonickém vizuálním spektáklu.

Loïe Fullerová - Danse SerpentineVIDEO YouTube.com

Její ladný, uhrančivý, fotogenický tanec nasnímali – a posléze mnohdy kolorovali – snad všichni známí pionýři stříbrného plátna, od bratří Lumierů a Skladanowských po Alici Guy-Blaché. Ve videu výše je tanec nasnímaný bratry Lumierovými roku 1897; pochopitelně němý, zato kolorovaný.

Více o Loïe Fullerové si přečtěte v novém tištěném Reflexu, který vychází ve čtvrtek 15. prosince.

Reflex 50/2016 Reflex 50/2016Foto Archív

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.