Největší ženská věznice na světě: Místo, kde se matky loučí se svými novorozenci | Reflex.cz
nahoru

Největší ženská věznice na světě: Místo, kde se matky loučí se svými novorozenci

Leila Chadalíková2. srpna 2016 • 17:00
Největší ženská věznice na světě: Místo, kde se matky loučí se svými novorozenci
foto: Mark Allen Johnson

Trestný čin spáchaný ženou bývá ve společnosti hodnocen hůře než stejný čin spáchaný mužem. Mnoho odsouzených žen žije v rodině, mají jedno i více dětí, takže jejich uvěznění je spojeno i s opuštěním blízkých osob, často na nich závislých (především citově). Oproti tomu pokud je uvězněn muž, který má rodinu, jeho blízcí se musejí vyrovnávat spíš s otázkami materiálními. 

Nedobrovolné odloučení od dítěte je těžké pro obě strany, jak pro matku, tak potomka a na obou zanechává nesmazatelné stopy. Ještě horší je však situace, kdy je matce odebráno dítě po porodu. To se děje matkám ve výkonu trestu v největší ženské věznici na světě. Kalifornská Valley State Prison má kapacitu zhruba 4 000 žen. Těm se ročně narodí přes 340 dětí. Jen hrstka z nich není od matek oddělena.

Hniloba, špína, nemoci, infekce a jídlo plné červů. Vítejte v nejděsivějším žaláři na …

Pokud nastane situace, kdy dítě musí být odloučeno od matky, je to ve většině případů silně deprimující zážitek jak pro dítě, tak pro matku. Zvláště jde-li o dítě do šesti let věku, kdy matka bývá tou nejdůležitější a v podstatě nenahraditelnou osobou.

Kalifornská Valley State Prison má speciální program pro matky s dětmi. Do tohoto programu může být z kapacitních důvodů začleněno pouze 75 dětí a jejich matky nesmí dostat vyšší, než šestiletý trest. Většina dětí proto končí po narození v rukách sociálních pracovníků.

Promluvil syn zavražděné ženy na Smíchově: Maminka byla terčem zákeřného a zbabělého…

Také v České republice, konkrétně ve Světlé nad Sázavou bylo v roce 2002 otevřeno specializované oddělení pro matky s dětmi (jediné v ČR). Matky žijí po jedné se svými dětmi na pokojích, podílejí se na přípravě jídla, dodržují noční klid od 19:00 do 07:00 a mají celkově jiný režim, který jim umožňuje vychovávat své děti. To vše přesto, že jsou trestané.

Matky na fotografiích z Valley State Prison takové štěstí neměly.

Snímky zveřejnil fotograf Mark Allen Johnson, protože chtěl upozornit na hrozné podmínky, ve kterých těhotné ženy žijí.

Je v pořádku soud, který dá ženě za plánovanou vraždu miminka jen 15 let?

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,460
28,680
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější