nahoru

Kuriozita: Studenti Harvardu poraženi v debatě newyorskými vězni

sto 11. října 2015 • 12:00
Kuriozita: Studenti Harvardu poraženi v debatě newyorskými vězni
foto: Profimedia.cz

Debatní soutěže jsou známé po celém světě. Svou významnou roli v debatách světově nejznámějších univerzit hrají často roli i studenti z České republiky. Nyní se však odehrálo velké překvapení. Studenti slavné Ivy League z Harvardské univerzity, kteří před dvěma měsíci vyhráli celosvětovou debatní soutěž, byli nyní poraženi studenty-vězni z New Yorku, kteří debatu iniciovali.

Pozoruhodnou zprávu o výsledku této izolované debaty přinesl včera deník The Guardian. Debata se odehrála dokonce na vězeňské půdě s nejvyšším stupněm ostrahy, kde někteří tamní vězni mají možnost se příležitostně vzdělávat s pomocí nedaleké Bard College. Tam také vytvořili jakýsi debatní vězeňský kroužek. Napadlo je, že by se mohli zkusit utkat s nejproslulejšími soupeři z Ivy League, a tak vzniklo kuriózní uskupení dvou debatních týmů. Debata většinou funguje tak, že týmy se snaží obhájit názor, s nimž nejspíše nesouhlasí. Má tak cizelovat nejen schopnost argumentace, ale také empatie a porozumění. V tomto případě se točila kolem otázky, zda by do veřejných škol měly být přijímány i děti, které nemají žádnou dokumentaci typu rodný list, trvalé bydliště, údaje o rodičích, atd. Tříčlenná komise pak výsledky debaty vyhodnotila s tím, že vězni, jež měli hájit stanovisko proti přijímání takových dětí, že skupina newyorských vězňů zvítězila.

 

sto


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.