nahoru

Kdy existují důvody pro odmítnutí pacienta

Cyril Höschl 18. října 2014 • 07:00
Odmítnutí pacienta
Odmítnutí pacienta
• foto: 
Marek Douša

V Česku probíhá diskuse o tom, jestli je lékař povinen ujmout se každého pacienta, který se na něj obrátí. Co si o tom myslí významný psychiatr a spolupracovník Reflexu Cyril Höschl. 

Po­dle platných zákonů (Zákon o péči o zdraví lidu 20/1966 Sb. a Zákon o veřejném zdravotním pojištění 48/1997 Sb. ve znění pozdějších předpisů) má u nás pacient právo vybrat si lékaře, nemocnici, a dokonce i operatéra. Toto právo je však omezeno kapacitou dotyčného lékaře (den má jen 24 hodin), odborností (je pochybné trvat na tom, aby vám žlučník operoval psychiatr), organizací nemocnice (lékařům se nemohou kvůli přání jednotlivce měnit služby a pracoviště), geografickou vzdáleností (asi si nebudete jezdit pro recept z Ostravy do Klatov), pojištěním (lékař nemá smlouvu s vaší pojišťovnou) a výjimkami, k nimž patří vazba a vězení (svobodná volba lékaře by pro vězně znamenala vždy příjemnou propustku za panem primářem na Homolku či výlet z Valdic do Brna), vojenská činná služba aj.

Lékař (nemocnice) však za žádných okolností nesmí odmítnout první pomoc a neodkladný případ, což se bohužel někdy děje. Nejednou se stalo, že záchranka s dojezdem patnáct minut k pacientovi ohroženému na životě ho po resuscitaci a zaintubování dvě hodiny vozila po ucpané Praze a nemohla najít nemocnici, kde by ho vzali. Pokud jde o požadavek, aby lékař směl odmítnout obtížného, agresívního, nespolupracujícího pacienta, pak s ním souhlasím, ale na rozdíl od nadšených propagátorů zákona, který by takové právo zakotvil, vidím několik omezení, jež by měla být zvážena.

Podotýkám, že sám se v situaci, kdy musím pacienty odmítat, ocitám, neboť na jedné straně nejsem lékařem v první linii, moje hlavní pracovní náplň je v oblasti managementu, organizace výzkumu a ve výuce, ale na druhé straně se mi díky mediální známosti žádosti o vyšetření jen hrnou, a to i v oblastech, v nichž nejsem odborníkem. Omezení dané pracovní kapacitou zlomku úvazku tak mohu uplatnit velice brzy.

V souvislosti s mediálním zkreslením kompetence si často vzpomenu na herce Miloše Kopeckého, kterého nadšená televizní fanynka seriálu Nemocnice na kraji města prosila, aby jí operoval koleno. Další důvod, proč je požadavek na odmítnutí pacientů pochopitelný, je takové nastavení úhrad od pojišťoven v některých oborech, že čím více pracujete, tím více na tom proděláváte.

Jediný důvod, proč tak činit, je láska k bližnímu či charita. Ta má v medicíně pochopitelně své místo, ale pouze v proporci, jež neohrozí celkové fungování. Omezení, která mám na mysli, se však týkají nebezpečí, že by pod záminkou svobodné volby pacientalékaři vyřazovali z evidence méně lukrativní pacienty a nechávali si jen ty, za něž z pojišťovny více cinkají dukáty. Taky by se mohli zbavit všech přemýšlivých, kritických, nepříjemných a nesympatických pacientů a nechat si jen pochlebníky a donašeče úplatků.

Můj názor tedy je, že lékař by možnost odmítnout pacienta mít měl, ale musel by důvod (včetně závažného nedodržování léčby či opakovaných hrozeb a stížností) doložit, v regionu by za lékaře musela být náhrada a nesmělo by jít o neodkladnou péči.

Text vyšel původně v tištěné verzi Reflexu č.41/2014.Diskuse ke článku