nahoru

Slavný spisovatel Karel Čapek: Na konci života ho odepsala společnost i přátelé

venu 29. prosince 2021 • 17:00

Jeden z největších českých spisovatelů měl pohřeb přesně před 83 lety. A ačkoliv by si kde kdo mohl představovat pohřeb monumentální, šlo spíš o rozpačité zakončení slavného života. Karel Čapek totiž v jeho závěru přišel o obdivovatele a také přátele, zejména kvůli kritice nacismu. Geniální spisovatel a plachý milovník zemřel těsně před tím, než pro něj přijelo gestapo. 

Karel Čapek zemřel na Boží hod roku 1938 na komplikace spojené se zápalem plic. Světově proslulý autor se ale nedočkal žádné velké piety. Kritizoval totiž totalitní režimy, zejména německý nacismus, proto se z něj v posledních letech života stal štvanec. Proto státní pohřeb nepřipadal v úvahu. Na církevní obřad se sice s Karlem Čapkem přišly rozloučit tisíce lidí, přesto například Národní divadlo raději ani nevyvěsilo černý prapor.

Po boku slavného spisovatele stála herečka Olga Scheinpflugová, která plachého umělce dovedla k oltáři až po dlouhých 15 letech známosti. Karel si totiž dlouho nebyl jistý, zda je pro něj umělkyně tou pravou. A podle jeho matky jí rozhodně nebyla. A na ni Karel dal nejvíc, protože měli neobvykle silný vztah.

Scheinpflugovou neodradil ani zdravotní stav spisovatele, který trpěl bechtěrevovou nemocí a trpěl bolestmi. Byla trpělivá, i když věděla, že udržuje korespondenci s dalšími ženami a nezalekla se ani tehdy, když byl Čapek kvůli svým názorům vyloučen ze společnosti. Sama byla několikrát vyslýchána na gestapu. Její lásku to však nezlomilo do posledního dne.

 

 

venu


Klíčová slova: smrt, nemoc, spisovatel, pohřeb, Karel ČapekDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.