nahoru

Číňané pálí tenisky Nike. Urazilo je vyjádření ohledně nucené práce Ujgurů

Adam Křivánek30. března 2021 • 14:00
Číňané pálí tenisky Nike. Urazilo je vyjádření ohledně nucené práce Ujgurů
foto: youtube @ 【总加速师弟】墙国蛙蛤蛤

Evropská unie, Spojené státy, Velká Británie a Kanada na Čínu v průběhu minulého týdne uvalily sankce za porušování lidských práv. Jen krátce poté stejné obavy vyjádřil i americký gigant Nike. Společnost se ohradila proti nucené práci Ujgurů a oznámila konec nákupu bavlny z provincie Sin-ťiang. Oficiální vyjádření však vzedmulo vlnu nevole. Na čínské sociální síti Weibo se objevily urážlivé komentáře o národní hrdosti a videa, kde lidé podpalují tenisky Nike.

„Zprávy o nucené práci v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang nám dělají starosti,“ stojí v úvodu prohlášení na webových stránkách Nike. Ačkoliv u textu nenajdeme datum zveřejnění, podle webu Insider vyšel krátce po výše zmíněném uvalení sankcí. „Nike nepoužívá produkty z regionu Sin-ťiang a ujistili jsme se, že naši dodavatelé nepoužívají žádné textilie nebo bavlnu z této oblasti,“ končí první odstavec.

Vyjádření opakovaně zmiňující Ujgury probudilo vášnivé emoce už minulý čtvrtek. Tehdy na čínské obdobě Twitteru zvané Weibo začaly kolovat screenshoty a překlad stanoviska. Mezi nejpopulárnější příspěvky na tohle téma se zařadila videa, na kterých hoří tenisky Nike. „Spálil jsem všechny svoje boty Nike, tohle je záležitost národní hrdosti. Nebudeme ponižováni,“ napsal uživatel pod jménem Xuanxuan Mingying.

Někteří si však nebrali servítky, ani co se týče slovních útoků. „Prohlášení Nike je zku*veně nechutné. Chce se mi zvracet,“ komentoval Langli Chitiao z Pekingu. „Nike má tu drzost vyžadovat zákaz používání bavlny z oblasti Sin-ťiang. Vypadněte z Číny,“ pokračoval.

Hromadný bojkot

Vedení Nike, podobně jako společnost H&M dalo opatrně najevo znepokojení ohledně pracovních podmínek Ujgurů už v loňském roce. Až po krocích Evropské unie a dalších států se ale obě společnosti rozhodly ukončit nákup bavlny z provincie Sin-ťiang. Záhy ovšem přišla tvrdá reakce. Produkty švédského řetězce byly staženy z předních čínských online obchodů.

Obdobným problémům se patrně nevyhnou ani další světové oděvní značky. Plátek komunistické strany Číny s názvem Lidový deník totiž vyzval k hromadnému bojkotu řady společností jako Adidas, New Balance nebo Burberry.

Výzva našla oporu v čínských celebritách, které v posledních dnech jedna za druhou odstupují od smluv s těmito firmami. Například Herec Huang Xuan v důsledku bavlnové rozepře téměř okamžitě ukončil spolupráci s H&M. Podobných případů má být podle čínského deníku Global Times už více než 30 a kromě výše zmíněných se mají dotknout i značek jako Puma, Converse, Calvin Klein, Tommy Hilfiger a Uniqlo.

V otázce čínských Ujgurů však otrocká práce není jediným lidskoprávním problémem. Spojené státy totiž tamní režim obvinili z masového zadržování a genocidy, což komunistická vláda popírá.

Adam Křivánek


Klíčová slova: genocida, Čína, móda, nike, UjgurovéDiskuse ke článku