nahoru

Středověk neskončil, středověk trvá: V domě, ve kterém není jediný pravý úhel

red 27. prosince 2020 • 08:35

Domků jako ten, který stojí v mikulovském podhradí, je v Česku bezpočet. Aspoň na první pohled. Na ten druhý je ale patrné, že tenhle tu nestojí desítky let, ale stovky. A tomu odpovídá i jeho pohnutá historie sahající až do 16. století. Za svoji existenci utržil spoustu šrámů a osudy jeho obyvatel by taky vydaly na román. Prodělal desítky přestaveb, které ho změnily k nepoznání, při požáru židovské čtvrti dokonce částečně vyhořel. Nemilosrdně hlodajícímu zubu času ale nakonec odolal a navzdory svým křivým zdem a prasklinám v nich se stal Štajnhaus vyhledávaným místem a kulturní památkou.

„Většina staveb na našem území, které mají za sebou trochu bohatší historii, nevznikla tak, že by byly jen postaveny a dalších tři sta let netknuty, kdepak. V průběhu let se měnily pod vlivem dalších vrstev, a to, jak vypadají dnes, je úplně jiné než na začátku,“ upozorňuje architekt Adam Gebrian. Ten na zdánlivě nenápadném a nevelkém dvoupodlažním domku v centru Mikulova oceňuje právě snahu najít při jeho rekonstrukci hranici, kam až se vracet a kdy už se vydat po nové cestě, což nebylo zrovna snadné. Obzvlášť se zjištěním, že v domě není jediná rovná zeď nebo pravoúhlý otvor a všechny prvky je třeba znova vynalézt a vyrobit na míru. Sami architekti přiznávají, že na začátku neměli nejmenší ponětí, do čeho jdou. Z původního projektu interiéru se stal komplexní proces revizí a úprav.

„Musím se přiznat, že jsem trochu váhal, jestli tenhle objekt do našeho seriálu s názvem Překvapivé stavby zařadit. Byl bych totiž moc rád, kdyby tam vůbec nepatřil. A nepatřil by tam tehdy, kdyby na něm nebylo vůbec nic překvapivého, protože byste takový přístup viděli na našem území tisíckrát v mnoha různých podobách. Bohužel to tak zatím není a tahle stavba překvapivá je. Snad se to do budoucna změní,“ hodnotí Gebrian způsob, jakým se trojice mladých architektů vyrovnala se všemi nesrovnalostmi. S prací ORA, tedy Originální regionální architektury se přitom nesetkává poprvé. Jejich realizaci znojemského Vinařského domu už věnoval jeden z předchozích dílů pořadu internetové televize Mall.tv, který si můžete pustit zde. Zdařilost té mikulovské posuďte ve videu v článku.

red
Diskuse ke článku