nahoru

Jedna z největších dřevostaveb na světě odolá i orkánu, vlna kritiky ji ale nemilosrdně smetla

13. prosince 2020 • 07:20

Konvence rozhodně nejsou tím, čím by se architekt Zděnek Fránek nechal svazovat. Neudělal to při návrhu růžového bytového domu přezdívaného maršmeloun, který měl stát v blízkosti Anežského kláštera v historickém centru Prahy, v případě litomyšlské modlitebny Církve bratrské a zjitřených emocí se nebál ani při projektování pětapadesátimetrové věže v nadmořské výšce 1116 metrů. Bez povšimnutí logicky nezůstala. Nejenže patří k největším dřevostavbám v Česku i za hranicemi, ale leží jen pár set metrů od Národní přírodní rezervace Kralický Sněžník. Kritika, že jde o zbytečnou atrakci, na sebe proto nenechala dlouho čekat.

„Dokážu se docela dobře vcítit do přemýšlení lidí, kteří říkají, že taková stavba na hory nepatří. Že jde o zbytečnou atrakci, která přitahuje lidi ze širokého okolí, přitom to místo je krásné samo o sobě. Ale příroda tady není úplně nedotčená. Je to krajina, do které se člověk svými zásahy docela výrazně propisuje, a tohle je jeden z nich,“ říká architekt Adam Gebrian v novém díle Překvapivých staveb a pokračuje: „Ano, je to výrazný zásah, a kdyby měl být na každém kopci v České republice, tak si myslím, že je to tragédie, ale není a nebude. Nicméně je jednoznačné, že jde o výjimečnou věc a že by nemělo smysl ji mockrát opakovat. Jednou to ale podle mě smysl má.“

Co konkrétně dlouholetý kritik veřejného prostoru na elipsovité konstrukci z lepeného dřeva oceňuje sledujte na internetové televizi Mall.tv. K vidění je na ní i další z realizací Zdeňka Fránka. Letošní laureát ocenění Architekt roku, kterého porota označila za trubadúra české architektury a vyzdvihla jeho tvůrčí přístup, odvahu a rozlet, má na svědomí i jeden z nejhezčích průmyslových areálů v Česku, který si můžete prohlédnout zde.

 

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.