nahoru

Mladí lidé vyhledávají v Praze mikrobyty o velikosti garáže. Kdo chce vlastní bydlení, musí se uskromnit

-bam- 2. srpna 2020 • 18:00

Developer Reagují na OMEZENÉ finanční možnosti Čechů a zamerují se na výstavbu menších bytů. Stejně jako v ostatních světových metropolích jsou dnes iv Praze ke koupi takzvané mikrobyty. I když v přepočtu na metr čtvereční vycházejí nejdráž, zájem o ně v Posledních letech roste. Kupují si je Především mladí lidé jako startovní byty i jednotlivci na krátkodobý pronájem. 

Kuchyňský kout, obývací pokoj, ložnice, pracovna a koupelna s toaletou na dvaceti metrech čtverečních. Tak vypadají nejmenší bytové jednotky, takzvané mikrobyty, které si dnes pořizují nejen obyvatelé Tokia, New Yorku či Londýna, ale už i Češi. Nutí je k tomu vysoké ceny nemovitostí. "Vlastní byt v Praze se pro stále větší část obyvatel stává nedostupným luxusem. Lidé s průměrnou příjmy a úsporami v řádu Několik stovek tisíc korun získají hypotéku maximálně na malometrážních byt. Šedesátimetrový byt v pražské novostavbě dnes vyjde i na více než šest miliónů korun, nejmenší byty s užitnou plochou do 25 metrů čtverečních stojí přibližně polovinu, "popisuje aktuální situace na trhu Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz.

O nejmenší byty na trhu mají zájem Především mladí lidé, kteří si pořizují své první bydlení ve městě. Roste Takové počet kupujících, kterým Slouží mikrobyt jako investice. Z vlastních zdrojů nebe s pomocí hypotéky si pořídí velmi malý byt, který je ideální na krátkodobý pronájem. Výnos z investičního bytu na dobré adrese lehce pokryje měsíční splátku hypotéky i náklady spojené s provozem bytu. Veronika Hegrová k tomu dodává: "Při platbě nákupu takzvaných investičních bytů pomocí hypotéky vyžadují banky více vlastních zdrojů, obvykle ve výši 30 až 40 procent z hodnoty pořizované nemovitosti. Zpravidla Takové nabídnou kratší dobu splatnosti a některých si přičti úrokovou přirážku. U mikrobytu za tři miliony si tedy musíte připravit alespoň 900 tisíc korun.Při roční úrokové sazby 1, 

Nabídka nejmenších bytů připravených k okamžitému prodeji je v Praze poměrně malá. Na stránkách realitního portálu Sreality.cz aktuálně najdete necelou stovku bytů s užitnou plochou do 25 metrů čtverečních. Za výstavbou malometrážních bytů stojí i developerem. Například na Praze 5 v Malvazinkách najdete rezidenční projekt VBLOKU. Za mikrobyt s užitnou plochou 24,2 metrů čtverečních zde zaplatíte necelé tři miliony korun. "Oproti garsonku ve starší zástavbě prodeji v rezidenční projekty řadu sdílená prostor. K dispozici Například společenská místnost pro promítání filmů a setkávání se s přáteli, prádelna, venkovní posezení s grilem nebo fitness centrum.Společné prostory částečně vykompenzují velmi omezeným prostor v bytě, "uvádí Veronika Hegrová. 

-bam-


Klíčová slova: byt, bydlení, hypotéky, hypotékaDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.