Video placeholde
Vesmírná stanice Gateway na oběžné dráze Měsíce
Návrh lunárního modulu od společnosti Lockheed Martin
Konfigurace vesmírné stanice Gateway na oběžné dráze Měsíce
Možná podoba soukromých sond pro dopravu experimentů na Měsíc, Nova-C je uprostřed
Výšku vesmírné stanice Gateway nad Měsícem bude korigovat Iontový motor
18
Fotogalerie

Člověk znovu na Měsíci: Kdy se začne stavět stanice Měsíční brána?

Vesmírná agentura NASA počítá s vybudováním orbitální stanice na oběžné dráze Měsíce s názvem Gateway, v překladu tedy Brána. Nepůjde o obří kolos, jako je Mezinárodní vesmírná stanice, ale o malý vesmírný přístav s moduly pro základní výzkum a pobyt astronautů. Cesta zpátky na povrch naší oběžnice tedy povede přes měsíční bránu. Pro první let ale nebude brána otevřená.

Stanice Gateway na oběžné dráze Měsíce je tak náročný projekt, že do stavby jsou kromě NASA zapojeny i další vesmírné agentury. V budoucnu má být Gateway přestupní stanicí pro let člověka na povrch Měsíce. Člověk by na Měsíci měl opět stanout v roce 2024, ale v té době nemusí být stanice hotová. První let se tak zřejmě bez Gateway obejde.

Tři lety Orionu

Nedávno jsme oslavili 50 letí od přistání prvního člověka na Měsíci. Bylo to v rámci programu Apollo, na který nyní navazuje program Artemis. Stejně jako u Apolla se nebude hned při prvním letu přistávat na povrchu. Kosmická loď Orion nejdříve naši oběžnici dvakrát obletí, nejprve bez posádky a následně s astronauty. Při misi Artemis 3 by se už měl člověk dostat na povrch.

Příští stanice: Měsíc

Podle původních plánů doletí Orion s astronauty ke Gateway. Stanice by měla obíhat ve vzdálenosti 3 až 70 tisíc kilometrů od povrchu, na Měsíc to bude tedy ještě pořádný kus cesty. Pro její zvládnutí astronauti využijí přeletový modul a vydají se nejdříve k lunárnímu modulu na nižší oběžné dráze Měsíce. Samotný lunární modul by měl přistávací a odletovou část, jako tomu bylo u Apolla. Do jeho vývoje se mají zapojit z velké části soukromé firmy, jako je Boeing nebo Lockheed Martin a další, které již představily první návrhy, ale zatím z nich nebyl vybrán konkrétní dodavatel.

Ve čtení článku pokračujte zde >>>