nahoru

Na kolonizaci vesmíru se pracuje: V Dánsku testují dům s ambicí vyletět až na Měsíc

Zuzana Šprinclová, abicko.cz 17. června 2020 • 14:00
Na kolonizaci vesmíru se pracuje: V Dánsku testují dům s ambicí vyletět až na Měsíc
foto: SAGA Space Architects

Dánští architekti postavili dům pro život na Měsíci. Aby jej vyzkoušeli, chystají se v něm 3 měsíce žít v izolaci v Grónsku. Na drsném severu postaví prototyp možného lunárních bydlení, ve kterém se pokusí odpovědět na otázku: Co znamená žít na Měsíci?

Při stavbě měsíčního domu Lunark využili architekti Sebastian Aristotelis a Karl-Johan Sorenson z designérské firmy SAGA techniku využívající principu japonského origami skládání. Dům je složen z odolných panelů a dá se rozložit. Díky tomu se celý vejde do standardního přepravního kontejneru nebo případně do rakety. Z kompaktního na rozvinutý rozšiřuje svůj objem o 560%. Jenže origami se skládá většinou z papíru a tak hlavní výzvou architektů byl materiál – takový, který vydrží nehostinné a extrémní podmínky.

Měsíční domov pro dvě osoby nakonec vyrobili z 328 hliníkových panelů a vnější část pokryli solárními články. Izolace by měla odolat -40 ° C a větru až 90 kilometrů za hodinu. Malý prostor uvnitř je rozdělen do sekcí pro spánek nebo studium. Počítá se také s vertikální farmou, která zajistí potřebné potraviny pro cestu do dalekého vesmíru. O střídání dnů a nocí se postará chytrý osvětlovací systém. Strop bude pomalu měnit barvu po celý den a signalizovat obyvatelům domu, že je ráno nebo večer. Podobná technologie se nyní používá na některých dlouhých letech letadel na Zemi.

Pokračujte ve čtení článku zde >>>

Zuzana Šprinclová, abicko.cz


Klíčová slova: vesmír, měsíc, dům, Sága, kolonizace, lunarkDiskuse ke článku