Volby 2019 | Zombie volby: Britové hlasují v nejpodivnějších volbách své historie. Radovat se bude euroskeptik Farage | Reflex.cz
nahoru

Zombie volby: Britové hlasují v nejpodivnějších volbách své historie. Radovat se bude euroskeptik Farage

Petr Sokol23. května 2019 • 11:40
Zombie volby: Britové hlasují v nejpodivnějších volbách své historie. Radovat se bude euroskeptik Farage
foto: ČTK

Britové dnes volí zřejmě v nejpodivnějších volbách své dlouhé demokratické historie. Vybírají totiž europoslance, kteří budou buď v Evropském parlamentu zasedat pravděpodobně jen pár týdnů, nebo se dokonce ani vůbec nemusí ujmout svých mandátů. To druhé by platilo, kdyby britský parlament schválil podmínky odchodu do 2. července, kdy se poprvé sejde nový Evropský parlament a nově zvoleným poslancům začne běžet jejich funkční období. Dnes zvolení poslanci za Velkou Británii proto trochu připomínají „zombie“ – oživlé politické mrtvoly.

Většina Britů si do nedávna myslela, že poslance Evropského parlamentu už nikdy vybírat nebude, když si většina voličů na ostrovech v referendu před třemi roky zvolila odchod z EU.

Jenže britský parlament nebyl schopen schválit dohodu o podmínkách odchodu z Evropské unie, kterou uzavřela s Bruselem konzervativní premiérka Mayová a Unie nedala Britům šanci volby do EP neuskutečnit, i když by se jiné řešení najít dalo. Poslance mohl například provizorně nominovat britský parlament, jak se to běžně děje při přístupu nových členských států do EU.

Rychetský: Ovčáčkovo chování je nepřijatelné, Benešová není hrozba, Zemanova vláda byla…

Zombifikovaná premiérka

Nestalo se. Volby tak probíhají v podivné atmosféře. Vládní konzervativní strana se dokonce rozhodla před volbami nevést žádnou kampaň. Podle oficiální verze nechce vyhazovat peníze, britští komentátoři ale uvádějí, že strana chce mít výmluvu, až ve volbách dopadne bídně.

Konzervativci se opravdu mohou v dnešních volbách dočkat historické porážky. Jeden z posledních předvolebních průzkumů jim dokonce věštil jednociferný výsledek v podobě sedmi procent. Tradičně hrdá Konzervativní strana je natolik rozervaná vnitřními spory kolem brexitu a veřejnost ji považuje za zodpovědnou za chaos, který kolem vystoupení z EU panuje.

Premiérka Mayová dlouho statečně odolávala politikaření různých skupin v britském parlamentu, ale situace, kdy vlastně žádné řešení brexitu nemá v dolní komoře většinu, ji natolik politicky omlátilo, že teď jen čeká na to, až oznámí přesné datum své demise. Uchazečů o její pozici je u konzervativců mnoho, takže souboj o funkci konzervativního lídra a zřejmě i budoucího premiéra bude komplikovaný. Dnešní volební porážka ale bude zřejmě natolik hluboká, že Mayová boj o nástupnictví asi odstartuje už zítra oznámením, kdy přesně z Downing Street číslo 10 odejde.

Kde složit hlavu během filmového festivalu: Vary poskytují plejádu možností pro náročné…

Váhavý lídr opozice

Normálně by se z tohoto stavu měla radovat největší opoziční strana – labouristé, ale i oni jsou brexitem „rozbití“ na kousky. Jejich hodně levicový lídr Jeremy Corbyn stále lavíruje s postojem kolem brexitu, který si zřejmě sám přeje, ale jehož zrušení by si přála velká část jeho voličů.

Na základě této situace labouristé dnes budou reálně bojovat o udržení druhého místa. Na záda jim totiž v průzkumech dýchají středolevicoví liberální demokraté, kteří jako jediná tradiční celobritská strana jednoznačně odmítají brexit ve všech jeho podobách a odstínech.

Jacques-Yves Cousteau: Neunavný podmořský dobrodruh
Šimon Šafránek 22. června 2018 • 09:22

Jacques-Yves Cousteau: Neunavný podmořský dobrodruh

Do hajzlu s brexitem

Liberální demokraté tomuto postoji dostáli i heslem vybraným pro dnešní volby, která zní „Bollocks to brexit“, což lže přeložit jako do hajzlu s brexitem. Ani tato trochu rabiátská kampaň ale podle průzkumů nestačí na nového lídra britské politiky.

Tím by se minimálně pro dnešek podle všeho měla stát nová kometa britského stranického spektra, kterou ale vede starý politický „pardál“ a miláček evropských euroskeptiků Nigel Farage. Ten vlastně dnes vítězství v evropských volbách obhajuje, protože před pěti lety stál v čele Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), která tehdy získala nejvíce hlasů.

Hughes H-4 Hercules: Největší hydroplán v historii lidstva letěl jen 26 sekund

Nigel se vrací

Farage ale po úspěchu referenda o brexitu odešel z čela UKIP a strana se propadla do vnitřních a nástupnických sporů, které vyústily v posunutí kursu strany blíže ke krajní pravici. Farage v této situaci ze strany vystoupil a nechal se slyšet, že, pokud se budou kvůli odkladu brexitu konat v Británii evropské volby, založí novou formaci a bude kandidovat.

Slovo splnil a jeho nová Strana pro brexit dnešní volby podle průzkumů vyhraje se ziskem kolem 35 procent. Farageovu novou stranu chce dokonce volit nadpoloviční většina členů konzervativní strany premiérky Mayové. Farage ani před volbami nezveřejnil volební manifest, ale všichni rozumí, že jeho hlavním programovým bodem je „čistý“ tvrdý brexit bez dohody s EU.

Vzor Farage vidí v italském Hnutí pěti hvězd (M5S), které se přetvořilo z protestního hnutí do největší politické síly v obou komorách tamního parlamentu. Farage chce také řídit novou stranu spíše jako firmu.

Pletl by se ten, kdo by si myslel, že Farageova hvězda zapadne s dnešním očekávaným vítězstvím a ziskem nejvíce britských „zombie“ poslanců v Evropském parlamentu. Strana pro brexit se už propracovala na druhé místo žebříčku preferencí i pro případné volby do Westminsterského, tedy národního parlamentu…

Návrat Berlusconiho i kandidatura z vězení: 9 nejzajímavějších kandidátů do Evropského …
Hra o klíny: Populární seriál ukázal přes 134 prsou, 7 penisů a více než hodinu a půl …
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější