nahoru

Svobodní a ODS mají nejliberálnější europoslance, spočítal Liberální institut. Na opačném konci je ČSSD

-mic- 21. května 2019 • 09:30
Europoslanec Jiří Payne (Svobodní)
Europoslanec Jiří Payne (Svobodní)
• foto: 
ČTK

Jiří Payne ze Strany svobodných občanů hlasoval v Evropském parlamentu ze všech českých poslanců nejčastěji pro pro více svobody a méně centralizace. Naopak pro více centralizace a méně svobody nejčastěji zvedl ruku Jan Keller zvolený za ČSSD. Tvrdí to projekt Skóre europoslanců, který zveřejnil Liberální institut (LI).

Nejliberálnějším europoslancem ve volebním období 2014 až 2019 byl podle Liberálního institutu vedle Payna jeho stranický předchůdce Petr Mach. Opačnému konci žebříčku jednoznačně dominují poslanci zvolení za ČSSD.

Skóre europoslanců vychází z metodiky americké organizace FreedomWorks. Autoři identifikují klíčová hlasování, která mají podle LI zásadní vliv na svobodu člověka a podle toho, jak kdo hlasoval, získávají europoslanci body. “Skóre 100 % tedy znamená, že europoslanec hlasuje vždy pro více svobody a méně centralizace; −100 % naopak znamená, že europoslanec vždy hlasuje pro méně svobody a více centralizace,” vysvětluje LI.

TOP 09: Europoslanci méně liberální než poslanci

Liberální institut navazuje na své starší projekty Skóre poslanců a Skóre senátorů. Zajímavé je, že zatímco Skóre poslanců ovládli dva členové TOP 09, mezi europoslanci této strany už se takoví liberálové nenajdou.

Skóre europoslanců 2019 Skóre europoslanců 2019Foto Liberální institut

Celkové pořadí i jednotlivá hlasování najdete ZDE >>>

„Je pozoruhodné, že ačkoliv TOP 09, STAN a KDU-ČSL (strany sdružené v Evropské lidové straně) hlásí k pravici, ve Skóre poslanců jejich europoslanci zcela propadli. Z naší analýzy vyplývá, že europoslanci jako celek jsou méně liberální než národní poslanci a senátoři,“ uvedl vedoucí projektu a ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. „Svědčí to o tom, že zatímco doma jsou pravicové strany pod tlakem voličů, v Bruselu je tlak o dost menší, takže opozice vůči větší centralizaci je slabší,“ dodává Pánek, podle kterého má projekt přispět k lepší orientaci voličů před volbami.

-mic-Volby 2022

Voličský průkaz Volební komise Pravomoci Senátu Historie Senátu Jak se volí do Senátu Jak se volí v komunálních volbách Volba starosty

V roce 2022 nás čekají komunální volby a volby do Senátu. Přinášíme volební zpravodajství, informace o kandidátech, výsledcích voleb, zajímavosti a užitečné rady. Začátkem roku 2023 nás pak čekají prezidentské volby

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.