Volby 2017: Voliči nejsou hloupí, ale často volí iracionálně | Reflex.cz
nahoru

Povolební ohlédnutí: Voliči většinou nejsou hloupí, ale často volí zcela iracionálně. Smiřme se s tím

Petr Kolman23. října 2017 • 16:30
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
ČTK

Řečeno s klasikem – Volby dopadly tak, jak dopadly, jelikož lidé volili tak, jak volili. Ano, autorem legendárního výroku byl Josef Lux, pamětníci si možná ještě vzpomenou. Nejsmutnější zpráva letošních zásadních voleb? Polovina voličů věří populistům a komunistům, výstižně konstatoval v rozhovoru pro Reflex.cz politolog a VŠ pedagog Stanislav Balík.

Opakovat zde výsledky asi nemá smysl, četl je každý. Společným jmenovatelem většiny vítězných stran byl protest. Tradiční strany propadly.

Protest. Ale proč vlastně?

Vždyť žijeme v blahobytu, jaký ČR dlouho nezažila, možná se máme materiálně nejlépe v dějinách. Např. naše nezaměstnanost je nejnižší v celé EU. Táži se možná i kacířsky – nejsou Čechové a Moravané takoví rebelové bez příčiny? Je touha po protestech, neustálých reformách a změnách integrální součástí lidské povahy, či nás prostě jen, jak říkávaly naše babičky, tzv. pálí dobré bydlo?

Ihned po volbách se vyrojily desítky mediálních mudrců, kteří obvinili tradiční strany, že si za prohru můžou samy, jelikož špatně komunikovaly s voliči, měly nepovedené kampaně. Další výtky vůči tradičním stranám byly vedeny směrem, že jejich programy byly mdlé, a proto je voliči spíše nevolili, než volili.

Potvrzeno! Kalouska s TOP 09 dostali do sněmovny zednáři
Jiří X. Doležal 23. října 2017 • 00:17

Potvrzeno! Kalouska s TOP 09 dostali do sněmovny zednáři

No nevím, je pravda, že kampaň může být vždy lepší, ale na tom místě zásadní problém nevidím. Tam by se reálně dohnala možná půl procenta volebních bodů, těžko očekávat, že kdyby např. „TOPka“ měla zdařilejší či častější billboardy, tak že by místo pěti měla dnes dvanáct procent.

Stejně tak je dle mého názoru sporné svádět neúspěchy na „nepropracované volební programy“ – u všech zápočtů z politologie, vždyť přes 80 procent voličů programy politických stran vůbec nečte, a tedy ani nezná. Takže domněnka, že pokud by na straně 17 anebo straně 35 programu bylo něco jiného, že by to pomohlo k lepšímu volebnímu skóre, je značně iluzorní. Podívejme se třeba na Zelené, Realisty či Svobodné – nemusíme s jejich programy souhlasit, ale nutno uznat, že propracované byly hodně, například v porovnání s SPD takříkajíc o parník. A co jim to bylo platné…

Po marxistovi Stropnickém by měli po volbách odstoupit i šéfové ČSSD a také Bělobrádek,…

Stejně tak jsou dle mého komentátorského soudu liché argumenty, že lidé některé strany nevolili, jelikož na ně prý kašlaly. Hrome, taková vládní ČSSD skoro udělala, co voličům na očích viděla – zvýšila platy úředníkům, lékařům, hasičům, zvedala minimální mzdu atd.

A voličům to bylo úplně fuk. Navíc socdemáci se letos nepotýkali ani s žádným větším skandálem, jakou byla v minulosti „causa Rath“ – a dostali nejméně hlasů za posledních tuším dvacet let.

Trenér Pospíchal kdysi trefně řekl – fotbal nemá logiku, myslím, totéž možno říct i o naší politice. Politika, resp. chování voličů, je zkrátka a dobře věc do značné míry iracionální.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Kdysi vzali devět renomovaných investičních bankéřů a k tomu ještě šimpanze. Tahle desítka investovala v rámci soutěže, šimpanz vybíral tak, že sáhl na nějakou řádku v seznamu investičních příležitostí. Výsledek: „šimpi“ byl čtvrtý nejúspěšnější. V nadsázce uzavřeno: Jak šimpanz náhodně kolikrát porazí špičkové odborníky obchodující s akciemi, tak mnohdy dopadá i nejen česká politika.

Smiřme se s tím! Bude se nám lépe spát.

Bohumil Pečinka: Jdeme do tunelu, ale na konci je světlo
Bohumil Pečinka 21. října 2017 • 19:28

Bohumil Pečinka: Jdeme do tunelu, ale na konci je světlo

Ivan Bartoš: Nejsme teď mistři světa, pokoru si musíme zachovat
Oliver Adámek 23. října 2017 • 12:55

Ivan Bartoš: Nejsme teď mistři světa, pokoru si musíme zachovat

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,730
30,000
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější