Komunální volby 2018 | Bohumil Pečinka: Malé ohlédnutí za komunálními volbami v Praze aneb Jsou Pražáci zblblí? | Reflex.cz
nahoru

Bohumil Pečinka: Malé ohlédnutí za komunálními volbami v Praze aneb Jsou Pražáci zblblí?

Bohumil Pečinka7. října 2018 • 14:20
Ve štábu hnutí Praha sobě panovalo nadšení.
Ve štábu hnutí Praha sobě panovalo nadšení.
• foto: 
ČTK

Ráno jsem dostal z Brna k výsledkům voleb tuto SMS:“V Praze bude marasmus pokračovat. Sestava chaotů Čižinský, Hřib, plus (Pospíšil, Marvanová) snad jinde v ČR nenajdete. To je tedy volba!!! Ti Pražáci jsou asi opravdu zblblí.“

Autor SMS vycházel z faktu, že do zastupitelstva brněnského magistrátu se tentokrát nedostali, v jeho terminologii, chaoti z Žít Brno a zelení, jimž brněnští voliči po výkonech v uplynulých čtyřech letech dali stopku.

Odpověděl jsem mu slovy, ať se podívá na brněnské volby 2014 a srovná je se současnými. Tehdy šlo Žít Brno s podporou pirátů. Když se sečtou tehdejší (2014) a dnešní (2018) hlasy pro tři velkoměstsky protestní subjekty (piráti, Žít Brno, zelení), jsou to v součtu téměř stejné výsledky.

Rozdíl je v tom, že zelení a Žít Brno tentokrát nepřekročili pětiprocentní klauzuli. Jinak jde v zásadě o spojené nádoby, kdy se voličské hlasy přelévají v rámci jednoho bloku.

Co z toho vyplývá? Brno mělo oproti Praze jen z jednoho úhlu pohledu smůlu a z jiného štěstí. Podstata zůstává stejné – velkoměstský volič cítí, že je nedostatečně zastupován tradičními stranami a obrací se k více či méně vážně míněným stranám protestu.

Babišova volební absence

A o čem byly letošní komunální volby v Praze? Hnutí ANO, které má celostátně třicetiprocentní preference, není schopno stejným způsobem vyhrávat volby tzv. druhého řádu (komunální, senátní, evropské) jen z toho prostého důvodu, že tam nekandiduje Andrej Babiš. Pokud i ve své baště v Praze 11 (Jižní město) získalo jen 22 procent, pak je logické, že nevykompenzuje ztráty v jiných částech města, které jí nejsou tak nakloněné.

Komunální volby
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
SNK-CELK
34 965
56,48 %
NK
6 232
10,07 %
KDU-ČSL
3 231
5,22 %
ODS
2 281
3,68 %
Sečteno 100 %
Účast 47 %

Navíc hnutí ANO neslo zátěž čtyřletého vládnutí, v rámci podivně slepené „trojkoalice“ pěti stran (ANO, ČSSD, STAN, KDU-ČSL, zelení). Dá se říct, že na ANO se snesly všechny potíže tohoto vládnutí, zhmotněné do jména Adriana Krnáčová. Přitom zbrzdění územního rozvoje a výstavby, což dnes sráží Prahu na kolena (a ceny bytů šponuje nahoru), bylo v režii Trojkoalice (hlavně zelených, ale i Čižinského, tehdy KDU-ČSL a STAN).

ODS sice v Praze tentokrát zvítězila, ale zřejmě to bude „vítězná porážka.“ Přitom ještě před měsícem našlápnuto k výsledku hodně nad dvacet procent, ale srazila ji nepovedená část závěrečné kampaně plná temných tónů a nesrozumitelných varování, za níž nese hlavní odpovědnost místopředsedkyně Udženija. To nakonec rozhodlo, že ODS asi skončí v opozici.

A pak tu máme faktické vítěze voleb (piráti) a ty další (Čižinský a spol), doplněné o garnituru podivně poskládané faktické pětikoalice (TOP 09, STAN, KDU-ČSL, Kasl, Bursík), z nichž část se spolupodílela na ne-rozvoji Prahy v uplynulých čtyřech letech. Propadly přitom tradiční strany (ČSSD, KSČM).

Jiná Praha?

Souhrnně řečeno: typický pražský volič, který kde může, tak nadává na ceny bytů a nájmů si zvolil ty, kteří se v minulém volebním období podíleli na dramatickém růstu těchto cen tím, že systematicky blokovali stavební rozvoj Prahy s odůvodněním, že chtějí jinou Prahu. Jakou?

Trochu jako z románů Karla Poláčka – malebnou, plnou sousedského porozumění, pruhů na kola a grilování v parcích. Zapomněli však na jednu věc. Karel Poláček vesměs psal o maloměstském způsobu života. Praha je dynamické těleso, které se buď bude rozvíjet, anebo se stane neobyvatelným místem pro své občany.

Některé zkušenosti jsou však evidentně nepřenosné a každý, kdo je demokrat, by volební výsledek měl akceptovat. Ti, jimž se to nelíbí, by pak měli připravovat alternativu.
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější