Komunální volby 2018 | Bohumil Pečinka: Nehrajme si v komunálních volbách na četníky a zloděje | Reflex.cz
nahoru

Bohumil Pečinka: Nehrajme si v komunálních volbách na četníky a zloděje

Bohumil Pečinka25. září 2018 • 16:30
Nejsložitější přepočítívíní hlasů po volbách je u komunálních voleb - ilustrační snímek
Nejsložitější přepočítívíní hlasů po volbách je u komunálních voleb - ilustrační snímek
• foto: 
ČTK/Zavoral Libor

Jedním z trendů komunálních voleb ve velkých městech jsou hry na četníky a zloděje v duchu hesla „Pusťte nás na ně“. Hlavním heslem by však mělo být „Pusťte nás na to“. Vedlejší pak: nepodléhejme iluzi socialismu, který se pod jinými nálepkami vrací.

Všechno začalo už někdy v polovině devadesátých let, když Miloš Zeman jako vůdce opozice přišel s heslem o „spálené zemi“. Svoje politické oponenty tehdy nechtěl porazit a prosadit jinou politickou koncepci, ale v prvé řadě je kriminalizovat a znemožnit. To, že to nedokázal tak úplně „zprocesovat“, je jiná věc.

Opoziční mentalita

Když si vezmeme českou politiku už od druhé poloviny 19. století, tahle destruktivní linka stát vždy „proti něčemu“ byla vždycky silná. Byla daná hlavně tím, že Češi dlouhá staletí neprožili „zážitek státnosti“.

Dvacet let první republiky nestačilo tuhle opoziční mentalitu nahradit něčím jiným. Étosem Masarykovy republiky sice bylo „budování státu“, ale po jejím smutném konci před osmdesáti lety zase začalo vnímání státu jako eráru, tedy něčeho vnuceného zvnějšku. Naopak erár se uměl lidem za leccos mstít, zvláště v komunistické éře.

Kosovo: Mafiemi prolezlá zemička, která spí na sudu střelného prachu
Pavel P. Kopecký 24. září 2018 • 13:27

Kosovo: Mafiemi prolezlá zemička, která spí na sudu střelného prachu

Celý tento systém ve většinové české populaci má vybudovat nedůvěru „k těm nahoře“, která přešla i do demokratických poměrů. Opoziční postoje jsou fajn, když jde o to, kontrolovat demokratickou moc, aby nezneužívala veřejné úřady. Smyslem starostů, primátorů, hejtmanů a ministrů a jejich oponentů není věčně někoho kontrolovat, ale něco, co by se nepřesně dalo popsat slovy jako vytvářet prostor, podněcovat, umožňovat, rozvíjet. To už není opoziční mentalita, ale politika dospělých lidí. Té se Česku nedostává, protože Češi jsou silní v kritice, ale už méně v pozitivním přístupu.

Ne socialismu

Byl jsem například svědkem dvou debat kandidátů na primátora Prahy. Jeden z možných budoucích primátorů, pirát Zdeněk Hřib, se předháněl především v tom, s kým nikdy – ne s ODS, ANO, Čižinským a výhrady měl i k Pospíšilovu seskupení. Cílem, říkal, je maximálně zvítězit.

Přitom politická situace v hlavním městě je taková, že k většině v městské radě nebude stačit ani dvoučlenná koalice. Vyjděme z toho, že piráti přece jen nějak radu vytvoří a budou mít primátora. Co dál?

Bude za pražskou ODS kandidovat doktor Sládek?
Kryštof Pavelka 22. září 2018 • 08:48

Bude za pražskou ODS kandidovat doktor Sládek?

Z rétoriky jejich lídra vyplývá, že nejdřív bude na řadě „vyšetřovací džihád“ vůči předchozí koalici v čele s hnutím ANO. Fajn, ať to udělají, ale jako bod číslo 22 na jejich pomyslném seznamu priorit. Hra na četníky a zloděje, která se tváří, že po dopadení těch zlých dojde k všeobecné katarzi a opravdovému rozvoji, je velká iluze.

Stejně jako je iluzí představa, že nastala doba, kdy je třeba tak trochu otevřít dveře komunálnímu socialismu. Tedy začít masívně budovat městské byty s regulovaným nájmem, což je hit těchto voleb všude v republice. Podobně jako tendence odkoupit znovu vodárenské a jiné sítě.

V obou případech to skončí jako v éře socialismu. Město samozřejmě dokáže určitou část bytů postavit, ale jejich následná správa a pronajímání budou předmětem takové korupce a přemrštěných nákladů na udržování, že se v tom utopí velká část peněz města.

Marek Stoniš: Eurohanebnost aneb Proč závidím Maďarům
Marek Stoniš 19. září 2018 • 21:08

Marek Stoniš: Eurohanebnost aneb Proč závidím Maďarům

Stejně tak s přebíráním vodáren a dalších energetických odvětví. Jsou zde už první případy Plzně a dalších měst, kde se rok od roku zvyšovaly náklady a snižovaly výnosy těchto firem. Nehledě na to, že řada komunálních politiků si s tím spojuje naději dostat se k legálním penězům z účasti ve vedení těchto městských firem atd.

Jinou variantou téhož jsou lyrické řeči o komunitním způsobu života ve městech, proti němuž stojí zlí „develotři“. Zase příklad z Prahy. Výsledkem těchto snů levicové zlaté mládeže ze Strany zelených je zablokování územního a stavebního rozvoje a dramatický růst nákladů na bydlení, který nejvíc dopadá na ty, v jejichž zájmu se tato politika údajně prováděla.

Primátor losem

Když člověk sleduje volební sliby, dává mu to vzpomenout na méně příjemnou etapu v životě starověké athénské demokracie. Tam, ve fázi triumfu populismu, politici prosadili veřejná hlasování o strategických věcech (referenda) a obsazování veřejných funkcí losováním.

Tohle je zřejmě poslední meta (po městské dopravě zadarmo pro všechny), která na českou demokracii čeká. Do té doby si ještě stihněme zahrát pár her na četníky a zloděje, zablokujme všechny pohyby ve veřejné sféře ve jménu čistoty dobrých úmyslů a umeťme tím cestu pro nástup těch, kdo, stejně jako ve starých Athénách, vyjdou s heslem silné ruky proti chaosu, který ve veřejné sféře vytvářejí nedospělí lidé.

Za větu „ženy nemají penis“ zničili člověka. Naše civilizace končí
Bohumil Pečinka: Komunikační génius přichází aneb Cesta Petra Stuchlíka k Babišovi. A…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější