Joe Biden – profil kandidáta amerických prezidentských voleb 2020 | Reflex.cz
nahoru

Porazí Trumpa Joe Biden? Favorita demokratů a bývalého viceprezidenta pronásledují rodinné tragédie

Petr Sokol16. srpna 2019 • 09:10
Porazí Trumpa Joe Biden? Favorita demokratů a bývalého viceprezidenta pronásledují rodinné tragédie
foto: ČTK

Papírově by měl být favoritem na zisk demokratické prezidentské nominace pro volby v roce 2020 veterán americké politiky Joe Biden. Zatím to potvrzují všechny průzkumy v rámci rekordně širokého pole demokratických kandidátů.

Je to trochu paradoxní, protože současná Demokratická strana se snaží na Trumpovo vítězství z roku 2016 reagovat posunem doleva a personální politikou, která by se dala parafrázovat pomocí dříve velmi známého reklamního hesla jedné globální oděvní firmy.

Amerika 60. let a dnes: Opuštěná místa ožívají v unikátních animacích, podívejte se

Menšiny a starý bílý muž

Jenže „United colours of democrats“ sázející na ženy, rasové menšiny a mladé sázející teď mohou do prezidentského souboje s Donaldem Trumpem paradoxně vyslat „starého bílého muže“, který navíc patří k umírněnému, více středovému proudu své strany. Jenže Biden má dvě výhody: jako umírněný může oslovit více voličů kolem politického středu než některý radikálnější demokrat z levého okraje strany a má navíc strhující osobní i politický životopis.

Demokratickou nominaci měl Biden na dosah roky už v roce 2016, kdy byl zástupcem Baracka Obamy, protože viceprezidenti bývají logickými volebními nástupci prezidentů, pod kterými sloužili. Jenže Biden se v době, kdy začínala minulá prezidentská kampaň, stáhl ze scény. Důvodem bylo to, co lemuje celou jeho politickou kariéru – rodinná tragédie. Ve 46 letech kvůli nádoru na mozku zemřel Bidenův syn Beau.

Deset nejlepších thrillerů roku 2018 vás napne jako strunu
Jakub Smutný 4. listopadu 2018 • 12:18

Deset nejlepších thrillerů roku 2018 vás napne jako strunu

Biden jako senátní benjamínek

Joe Biden se stal v listopadu 1972 jedním z historicky nejmladších členů amerického Senátu, když už jako třicetiletý vyhrál "nevyhratelnou" volební kampaň proti úřadujícímu republikánskému senátorovi v jeho domovském státě Delaware na východě USA. Pomohla mu tehdy jeho energie, umírněnost vyplývající z toho, že sám býval republikánem, či sympatická rodina s třemi malými dětmi.

Jenže právě ji už v prosinci zasáhla obrovská tragédie: Bidenova žena jela s dětmi na vánoční nákupy a vjela svým osobním autem pod kamion. Na místě zahynula ona i dvouletá dcerka, oba synové byli zraněni. Biden chtěl rezignovat a věnovat se dětem, ale nakonec po přesvědčování stranických lídrů složil v kapli nemocnice, kde se zotavovali jeho synové, přísahu a stal se na dlouhé roky senátorem.

Náhrada za Hru o trůny? Nový seriál Zaklínač vypustil první ukázku a fanouškům se líbí

Miláček železničářů

V té době se zrodil také další příběh doprovázející jeho politickou kariéru. Mladý senátor jezdil každé ráno téměř dvě hodiny vlakem do Senátu ve Washingtonu a večer se vracel za svými syny zase po kolejích. Železničáři nevěřili, že to vydrží dlouho, ale Biden zůstal věrný tomuto dojíždění celou svou senátorskou kariéru a stal se nejenom miláčkem zaměstnanců místních železnic, ale i oblíbencem voličů v domovském Delawaru.

V Senátu díky tomu strávil dlouhých 36 let. Už dvakrát se dříve pokoušel o prezidentskou kandidaturu, ale až na vrchol nedošel. Často ho zradil jeho zvláštní talent občas vypustit z úst něco hodně nepolitického. Proti tomu však stála jeho solidnost, více úřednický než politický přístup k mandátu a naladění na stejnou strunu s americkou střední třídou, z níž jako syn úspěšného prodejce ojetých aut vzešel.

Jako zkušeného harcovníka si ho i proto vybral mladý Barack Obama v roce 2007 za svého viceprezidenta. Roli zvládnul bez větších chyb, ale za výrazným Obamou nebyl příliš vidět. Po skončení prvního Obamova mandátu dokonce údajně prezidentovi poradci zvažovali, že následující čtyři roky by měla být viceprezidentkou Hillary Clintonová.

21 nejlepších válečných filmů všech dob a důvody, proč je rozhodně musíte vidět

Zmařené dědictví: Smrt Bidenova syna

Biden se možná během svého viceprezidentského úřadování v Bílém domě už trochu smiřoval s tím, že na prezidenta bude za nedlouho kandidovat jiný Biden – jeho syn Beau. Ten po něm podědil politické buňky a po otcově vzoru se opět relativně mladý stal generálním prokurátorem státu Delaware. Celonárodní pozornosti si užil, když při celostátní demokratické nominační konvenci v roce 2008 popisoval Joe Bidena jako otce a řada lidí v sále po jeho emocionálním projevu neudržela slzy.

Beau se začal chystat na kandidaturu do amerického Senátu a všichni věřili, že ho jednou čeká prezidentská kandidatura. To se ale již nestane, protože nejstarší viceprezidentův syn v květnu 2015 zemřel po boji s rakovinovým nádorem na mozku. Joe Biden proto pochopitelně v této situaci neměl myšlenky na vlastní prezidentskou kandidaturu a zdálo se, že jeho výrazná kariéra bude lemována tvrdými ránami osudu na počátku i na konci.

Když ale tehdejší demokratickou favoritku Hillary Clintonovou začaly pronásledovat aféry, pokles podpory a „trápení“ ze strany levicového rivala Bernieho Sanderse, začala řada demokratů Bidena přesvědčovat, ať své rozhodnutí přehodnotí. Jeho poradci se ho tehdy prý ale zeptali, zda chce opravdu svou zářnou politickou kariéru skončit tím, že bude sedět v hotelu v Des Moines (hlavním městě státu Iowa, kde startují primárky) a sledovat, jak skončil třetí. Biden však spíše zvažoval, zda by byl vzhledem k rodinným událostem schopen plně se zapojit do kampaně, do své třetí bitvy o Bílý dům. Nakonec krátce před první primárkovou debatou v říjnu Joe Biden oznámil, že do voleb nejde.

Chronologie událostí bouřlivého roku 1989, které vedly k sametové revoluci v …

Druhý JFK a souboj kmetů

Jenže Biden po celé první Trumpovo funkční období vévodil průzkumům, v nichž demokratičtí voliči odpovídali na otázku, kdo by se měl úřadujícímu prezidentovi v roce 2020 postavit, a tentokrát kandidaturu přijal.

Kdyby Biden zájem o Bílý dům dotáhl až do vítězného konce, stal by se nejstarším zvoleným prezidentem USA v dějinách. V době příští prezidentské inaugurace v lednu 2021 mu totiž bude už 78 let a byl by v okamžiku prezidentské přísahy o sedm let starší, než, když se úřadu ujal dosavadní nejstarší nově zvolený prezident v historii – Donald Trump, jemuž bude při další inauguraci „jen“ 75 roků.

Biden by mohl také být historicky teprve druhým římskokatolickým prezidentem USA, přičemž tím premiérovým se stal jeho stranický předchůdce J. F. Kennedy. Mimochodem Biden sedával v Senátu na stejném místě jako v minulosti právě JFK.

10 nejlepších seriálů poslední dekády a důvody, proč je rozhodně nesmíte propásnout

Na Bidena útočí zleva

Biden ale samozřejmě ještě nemá vyhráno, a to ani v souboji o to, zda nakonec vůbec bude demokratickým kandidátem na prezidenta. Má sice mezi demokraty solidní náskok. Ten ale ztrácí přesvědčivost, když si uvědomíme, že všichni tři jeho hlavní pronásledovatelé náleží k levicovému křídlu strany a dohromady mají větší podporu než bývalý viceprezident. Už také zkouší Bidena jednotlivě „otloukat“.

Kalifornská senátorka Kamala Harrisová na něj hned v první demokratické debatě vytáhla případ ze 70. let (!), kdy jako senátor odmítal rozhodnutí federální vlády, že se v rámci boje proti segregaci budou do čistě bělošských škol povinně dovážet děti z černošských čtvrtí. Biden se bránil, že vždy proti segregaci bojoval, ale tehdy jen nevěřil v efektivitu celostátního řešení.

Další levicový rival Bernie Sanders na Bidena v kampani útočí kvůli rozdílnému pohledu na zdravotnickou reformu. Biden chce, aby si Američané mohli vybrat, zda budou pojištěni státem nebo soukromě, Sanders chce povinné státní zdravotní pojištění pro všechny.

Hodně levicoví demokratičtí kandidáti navíc tvrdí, že Biden sice může bodovat v politickém středu, ale těžko „zvedne“ příslušníky menšin a radikální voliče.

Michael Jackson: Zpěvák, který se chtěl stát bohem
KAREL VESELÝ 9. srpna 2016 • 18:04

Michael Jackson: Zpěvák, který se chtěl stát bohem

Měl rád republikána

Biden je zkrátka politicky umírněný téměř v každém ohledu a může přilákat ve volbách i tu část republikánských voličů, na kterou je svérázný Donald Trump už příliš silné kafe. Ostatně symbolizuje to i jeho nedávná řeč na pohřbu republikánského senátora Johna McCaina.

Biden před rakví svého dlouholetého přítele řekl: „Jmenuji se Joe Biden. Jsem demokrat a měl sem rád Johna Mc Caina.“ Byla to slova, která v silně rozdělené Americe o sobě teď demokraté a republikáni příliš často neříkají. I proto se kvůli boji o politický střed musí Donald Trump Joe Bidena bát ze všech demokratů asi nejvíce.

10 důležitých voleb roku 2019: Vrátí se Gándhí, zvítězí znovu Netanjahu a kdo bude…
10 nejlepších filmů roku 2018 a další tipy: Na vrchol se derou snímky, které v kině …
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Profil Donalda Trumpa

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Zelený Raoul: Jak nemít problém s Rusy ohledně sochy Koněva?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější