Karel Gott a Bertramka: Davy lidí nosí svíčky před zpěvákův dům | Reflex.cz
nahoru

Nové poutní místo v Česku: Prostranství před Gottovou vilou na Bertramce zaplnily tisíce svíček

Petr Vagner10. října 2019 • 15:50

Vlídné tváře dospělých, zarmoucené tváře postarších a rozzářené oči dětí, šepot, škrtání zapalovačů, cvakání telefonů doprovázené záblesky foťáku, občas reportéři či fotograf skládající stativ. „Tati, koukej, když jsme tu byly minule s mamkou, tak ty svíčky byly teprv k tomu autu,“ šeptá dívka v doprovodu tatínka. „Uděláme si selfíčko s těma svíčkama,“ vybízí muž svou partnerku a pár se začne štelovat do záběru. Taková atmosféra panuje každý večer před vilou Karla Gotta nad Bertramkou a svíčkové moře pomalu zalévá sousedství.

Navštívit pietní místo vyjadřující úctu a vzpomínky na hudebního mistra, zhlédnout záplavu svíček a pořídit fotku do storíčka se vydává čím dál tím víc lidí. Jejich motivace se rozpíná po celé škále mravnosti od upřímných kondolentů zapalujících svíčky, rodiče s dětmi dostávajících lekci o životě, smrti a úmrtných ceremoniálech naší společnosti, přes čumily a vyhledávače nových senzací, až po vtipálky trousící poznámky typu: „Nevidím tu průjezd pro hasiče o minimální šířce 6 metrů.“

Jan Ruml: Smrt Gotta politici zneužili, Chramostová je na pohřbu nechtěla. Klaus si…

Děti nadšeně zapalují svíčky a plamínky v jejich očích tančí valčík, když mohou přidat další kelímek se svíčkou do tak již enormního moře plamínků, kytic, vzkazů a fotek. „Já jsem zvědavej, kolik tu toho bude zejtra, když se to od včera zvětšilo o tolik.“ Doufá chlapec, zatímco jeho rodiče zasněně koukají do oceánu svíček, a předpokládejme, vzpomínají na pana Gotta.

Bertramka se úklidu dočká v pondělí

„V souvislosti s tímto pietním místem jsme nezaznamenali žádné problémy ani žádné konflikty či incidenty nebo stížnosti. Přestože na místo dochází každý den možná tisíce lidí, tak jsme neřešili žádný problém,“ říká mluvčí policie Eva Kropáčová. Úklidová firma pietní místo odklidí až v pondělí.

Karel Gott zemřel ve své vile nad Bertramkou 1. října 2019 v noci. Zpráva o jeho úmrtí se dostala na veřejnost druhý den dopoledne a téměř okamžitě poté se ulice před jeho domem začala plnit lidmi, kteří chodník systematicky pokrývají kondolenčním materiálem. Toto krásné gesto, které plácek před domem Karla Gotta proměnilo v kouzelnou pietní svatyni, se ovšem pomalu mění na něco jiného, zpopularizovaného.

Vše o Karlu Gottovi se dočtete v našem speciálu >>>

Státní smutek bude vyhlášen v sobotu 12. října, v den pohřbu Karla Gotta
Gotta využili komunisté, Havel a teď to samé dělají kolem jeho pohřbu Babiš a Zeman

Petr VagnerVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější