Válka rybářů v La Manche: Anglické a francouzské lodě do sebe vrážejí, perou se o hřebenatky | Reflex.cz
nahoru

Válka rybářů v La Manche: Anglické a francouzské lodě do sebe vrážejí, perou se o hřebenatky

Oliver Adámek31. srpna 2018 • 13:00
Válka o hřebenatky: Britské a francouzské lodě na sebe útočí kvůli lovu mušlí
• video: 
Facebook.com/Anthony Quenel

Lamanšský průliv v posledních dnech a nocích žije malou lodní válkou. Lovecká plavidla se na moři perou o dobře prodejné hřebenatky, čtyřicet francouzských lodí se kvůli nim před pár dny pokusilo zastavit pět větších britských. Ty se chtěly dostat do blízkosti 22 kilometrů od břehů Normandie.

Britské lodě mají oficiálně nárok lovit v hřebenatkových vodách, společnosti z Francie je nicméně obviňují z pokusů o vykradení jejich podmořského bohatství. Samy totiž můžou lovit pouze od října do května a bojí se tak, že o veškerý úlovek přijdou už předem. Zatímco Francouzi trvají na svém, Britové po střetech požádali svoji vládu o podporu. Nejde ale v žádném případě o nový spor, hádky o oblasti s hřebenatkami se táhnou už nejméně patnáct let.

Mušle svatého Jakuba, jak se hřebenatkám přezdívá, jsou k nalezení především při severoamerických a evropských březích Atlantského oceánu. Menší druhy leží u břehů a útesů, ty větší pak v mořských hlubinách, jakou je třeba právě Lamanšský kanál. Jak to při mořských konfliktech v La Manche vypadalo, se podívejte na videu.

Video, ze kterého mrazí. Bezpečnostní kamery zachytily pád janovského mostu
28 národních jídel 28 zemí Evropské unie: Od svíčkové, přes halušky až po mušle v BelgiiKlíčová slova: rybáři, lovci, Británie, Francie, lodě, VIDEO


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější