nahoru

Nenechte umřít tradici! Slavná značka okopírovala bihorské kroje. Rumuni vymysleli iniciativu pro boj s plagiátorstvím

Johana Kudrnová 10. července 2018 • 15:20
Módní značka Dior okopírovala tradiční bihorské kroje, iniciativa Bihor couture tradici brání
• video: 
Bihor couture

Světově proslulý módní dům Dior se v minulém roce nechal inspirovat rumunskými folklórními vzory. Krojům podobné vesty za 30 tisíc eur se nápadně podobají tradičnímu oblečení z oblasti Bihor v severozápadním Rumunsku. Francouzská značka ovšem zdroj své inspirace opomenula zmínit, a dala tak zrodit novému skandálu spojenému s plagiátorstvím. S tím má módní průmysl sice problémy často, v tomto případě však Francouzi zneužili malou komunitu, jejíž řemeslo pomalu upadá v zapomnění.

Zaměstnanci módních značek jsou zcela běžně vysíláni do všech koutů světa, aby zde načerpali inspiraci a zpět na západ přivezli zajímavé látky a kombinace materiálů a vzorů. Když jsou pak nezvyklé nápady zkombinovány s invenčností návrhářů, vznikají mnohdy velmi originální kolekce.

Praxe ale mnohdy zajde příliš daleko a oděvní domy si přivlastní téměř celý nápad méně známých návrhářů nebo například příliš mnoho elementů převezmou z folklórních oděvů komunit, jež jsou dnes čím dál více ohroženy globalizací.

Loni si do očí bijící podobnosti mezi podzimní kolekcí Dioru a tradičními vestami a kabáty obyvatel regionu Bihor všimli v Rumunsku. Inspirace folklórními oděvy nebyla u produktů za tisíce eur zmíněna vůbec.

Rumunský módní časopis Beau Monde se tak rozhodl jednat a na nekalou praktiku Dioru upozornit prostřednictvím medializace kauzy spolu s projektem na podporu výroby autentických bihorských vest.

Byla tak založena společnost Bihor Couture, která prodává oděvy vyrobené v bihorských vesnicích za daleko nižší ceny. Zákazníky má přilákat nejen krása ručně šitých svršků, ale také dobrý pocit z toho, že pomáhají zachránit cenné rumunské tradice.

Ve videu propagujícím autentické folklórní oblečení se ke kopírování bihorských motivů vyjadřují samy bihorské ženy. Dělají si legraci z účesů modelek předvádějících Dior verzi vestiček i z jejich módních vysokých bot (ke kroji se podle nich nosí zásadně boty bez podpatků).

Zakladatelé Bihor Couture si přejí, aby si z jejich projektu vzali příklad lidé po celém světě. Prostřednictvím podobných iniciativ se totiž dají zachránit tradice, které nyní balancují na hraně zapomnění. Autentické produkty navíc často vznikají v oblastech odříznutých od měst, kde lidé zoufale potřebují práci. Říct „ne“ velkým módním domům by mohlo být odpovědí na oba tyto problémy.Klíčová slova: rumunsko, móda, dior, plagiát, tradice, BihorovéDiskuse ke článku