Změna válečných počtů. "Matka všech bomb" zabila v Afghánistánu 90 příslušníků ISIS | Reflex.cz
nahoru

Změna válečných počtů. "Matka všech bomb" zabila v Afghánistánu 90 příslušníků ISIS

Martin Bartkovský, ČTK15. dubna 2017 • 10:30

Nejméně 90 bojovníků Islámského státu (IS) zabila podle agentury AFP bomba, kterou americká armáda ve čtvrtek shodila na jeskynní komplex na východě Afghánistánu. USA při tomto útoku poprvé použily svou nejsilnější nejadernou bombu GBU-43 se zhruba 11 tunami výbušniny.

Exploze obří bomby, kterou některá média označují za "matku všech bomb", zcela zničila tři tunely v provincii Nangarhár u hranic s Pákistánem, ve kterých byli bojovníci IS ukryti. AFP o tom dnes informovala s odvoláním na své oficiální afghánské zdroje. Předchozí bilance útoku uváděly 36 mrtvých.

Podívejte se na záznam výbuchu, který zvěřejnila armáda USA:

Záběry výbuchu zveřejněné americkou armádouVIDEO Youtube.com

Americká armáda bombu shodila na jeskynní systém, který podle jejích informací sloužil jako úkryt bojovníků IS. Šéf amerických a mezinárodních sil v Afghánistánu generál John Nicholson v pátek útok potvrdil a prohlásil, že se jednalo o "správné a čistě taktické rozhodnutí".

V oblasti Nangarhár při protiteroristické operaci minulý víkend zahynul jeden americký voják. Američané region společně se sousední provincií Kunar označují za hlavní působiště IS v Afghánistánu se 700 bojovníky. Afghánské úřady hovoří až o 1500 členech IS.

Matka bomb: Amerika zas má koule!
Jiří X. Doležal 14. dubna 2017 • 09:25

Matka bomb: Amerika zas má koule!

Válka? Jaká válka? Instagram ženy syrského diktátora Asada přetéká štěstím a úsměvy

Martin Bartkovský, ČTK


Klíčová slova: ISIS, islámský stát, teroristé, bomba


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější