nahoru

Změna válečných počtů. "Matka všech bomb" zabila v Afghánistánu 90 příslušníků ISIS

Martin Bartkovský, ČTK15. dubna 2017 • 10:30
360p240p

Nejméně 90 bojovníků Islámského státu (IS) zabila podle agentury AFP bomba, kterou americká armáda ve čtvrtek shodila na jeskynní komplex na východě Afghánistánu. USA při tomto útoku poprvé použily svou nejsilnější nejadernou bombu GBU-43 se zhruba 11 tunami výbušniny.

Exploze obří bomby, kterou některá média označují za "matku všech bomb", zcela zničila tři tunely v provincii Nangarhár u hranic s Pákistánem, ve kterých byli bojovníci IS ukryti. AFP o tom dnes informovala s odvoláním na své oficiální afghánské zdroje. Předchozí bilance útoku uváděly 36 mrtvých.

Podívejte se na záznam výbuchu, který zvěřejnila armáda USA:

360p 240p
Záběry výbuchu zveřejněné americkou armádouVIDEO Youtube.com

Americká armáda bombu shodila na jeskynní systém, který podle jejích informací sloužil jako úkryt bojovníků IS. Šéf amerických a mezinárodních sil v Afghánistánu generál John Nicholson v pátek útok potvrdil a prohlásil, že se jednalo o "správné a čistě taktické rozhodnutí".

V oblasti Nangarhár při protiteroristické operaci minulý víkend zahynul jeden americký voják. Američané region společně se sousední provincií Kunar označují za hlavní působiště IS v Afghánistánu se 700 bojovníky. Afghánské úřady hovoří až o 1500 členech IS.

Matka bomb: Amerika zas má koule!
Jiří X. Doležal 14. dubna 2017 • 09:25

Matka bomb: Amerika zas má koule!

Válka? Jaká válka? Instagram ženy syrského diktátora Asada přetéká štěstím a úsměvy

Martin Bartkovský, ČTK


Klíčová slova: ISIS, islámský stát, teroristé, bombaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,590
29,490
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější