Matka bomb: Amerika zas má koule! | Reflex.cz
nahoru

Matka bomb: Amerika zas má koule!

Jiří X. Doležal14. dubna 2017 • 13:30
Matka bomb: Amerika zas má koule!
foto: Reuters

Raketový útok na Sýrii uskutečněný před pár dny nebyl prázdným gestem určeným pro vnitropolitickou scénu. Byl to jen první signál, že se Amerika vrací jako globální silná velmoc a že se vrací s plnou parádou. A s pěknou ránou!

MOAB čili matka všech bomb je nejsilnější konvenční – nejaderná – bomba, jakou má lidstvo k dispozici. Rusové sice tvrdí, že mají čtyřikrát silnější, ale není zdokumentovaná, takže spíš půjde o propagandistický žvást. Poloměr výbuchu této bomby, která nese přes osm tun trhaviny, je sto třicet metrů. To jest – v okruhu sto třiceti metrů nezůstane kámen na kameni.

Hořící uprchlický tábor: Z Francie je válčiště blízkovýchodních konfliktů

Smrtící efekt ale má MOAB v mnohem širším okolí – uvádí se, že jedna tato bomba má potenciál srovnat se zemí devět městských bloků. Nebyla do včerejška nikdy v boji použita. Vyrobeno jich bylo celkem patnáct, víc jich pravděpodobně americká armáda nemá k dispozici.

Celým jménem se bomba nazývá GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast Bomb čili MOAB. Což také lze rozklíčovat jako Mother Of All Bombs. Má sílu jedenácti tun trinitrotoluenu, což je na konvenční bombu strašně moc. Jde o stejně jemný diplomatický nátlak jako oněch devětapadesát tomahavků na Sýrii. 

Třináctého (sic!) dubna v afghánské oblasti Achin v provincii Nangarhár došlo k prvnímu historickému užití této zbraně na území ovládaném Islámským státem. Americký nákladní letoun ji shodil na strategickém místě blízko hranic s Pákistánem. Bomba je primárně určena k ničení opevněných pozemních a podzemních cílů, ale stejně efektivně zbavuje opravdu velkou plochu všeho živého. Ne nadarmo se plánovalo její nasazení proti pěchotě v Iráku v rámci strategie „šok a hrůza". Irácká pěchota se ale rozprchla i bez bomby, a tak její premiéru vykonal až Trump. 

Po výbuchu MOAB, který sice není jaderný, ale opravdu tak vypadá, je jasné, že se Amerika vrací jako silný a sílu užívající hráč celosvětové politiky. Že v Sýrii nešlo o jednorázové gesto, ale o první jednání nové americké strategie. Ta podle všeho spočívá v tom, že se Amerika přestane s nejrůznějšími globálními lumpy mazat a přestane jim slabošsky pochlebovat, jak vůči planetárním grázlům soustavně činil Barack Obama. Takže zaplať Bůh za Trumpa, západní civilizace zase má koule!

Péče o muslimského pacienta aneb Čeští islamofobové jsou zcela nepříčetní
Terorismus v Egyptě: Odvezme křesťany z Arábie k nám do Evropy!
Jiří X. Doležal 10. dubna 2017 • 10:45

Terorismus v Egyptě: Odvezme křesťany z Arábie k nám do Evropy!

Klíčová slova: USA, bomba, vojáci, armáda, Donald Trump


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější