nahoru

Matka bomb: Amerika zas má koule!

Jiří X. Doležal 14. dubna 2017 • 13:30
Matka bomb: Amerika zas má koule!
foto: Reuters

Raketový útok na Sýrii uskutečněný před pár dny nebyl prázdným gestem určeným pro vnitropolitickou scénu. Byl to jen první signál, že se Amerika vrací jako globální silná velmoc a že se vrací s plnou parádou. A s pěknou ránou!

MOAB čili matka všech bomb je nejsilnější konvenční – nejaderná – bomba, jakou má lidstvo k dispozici. Rusové sice tvrdí, že mají čtyřikrát silnější, ale není zdokumentovaná, takže spíš půjde o propagandistický žvást. Poloměr výbuchu této bomby, která nese přes osm tun trhaviny, je sto třicet metrů. To jest – v okruhu sto třiceti metrů nezůstane kámen na kameni.

Smrtící efekt ale má MOAB v mnohem širším okolí – uvádí se, že jedna tato bomba má potenciál srovnat se zemí devět městských bloků. Nebyla do včerejška nikdy v boji použita. Vyrobeno jich bylo celkem patnáct, víc jich pravděpodobně americká armáda nemá k dispozici.

Celým jménem se bomba nazývá GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast Bomb čili MOAB. Což také lze rozklíčovat jako Mother Of All Bombs. Má sílu jedenácti tun trinitrotoluenu, což je na konvenční bombu strašně moc. Jde o stejně jemný diplomatický nátlak jako oněch devětapadesát tomahavků na Sýrii. 

Třináctého (sic!) dubna v afghánské oblasti Achin v provincii Nangarhár došlo k prvnímu historickému užití této zbraně na území ovládaném Islámským státem. Americký nákladní letoun ji shodil na strategickém místě blízko hranic s Pákistánem. Bomba je primárně určena k ničení opevněných pozemních a podzemních cílů, ale stejně efektivně zbavuje opravdu velkou plochu všeho živého. Ne nadarmo se plánovalo její nasazení proti pěchotě v Iráku v rámci strategie „šok a hrůza". Irácká pěchota se ale rozprchla i bez bomby, a tak její premiéru vykonal až Trump. 

Po výbuchu MOAB, který sice není jaderný, ale opravdu tak vypadá, je jasné, že se Amerika vrací jako silný a sílu užívající hráč celosvětové politiky. Že v Sýrii nešlo o jednorázové gesto, ale o první jednání nové americké strategie. Ta podle všeho spočívá v tom, že se Amerika přestane s nejrůznějšími globálními lumpy mazat a přestane jim slabošsky pochlebovat, jak vůči planetárním grázlům soustavně činil Barack Obama. Takže zaplať Bůh za Trumpa, západní civilizace zase má koule!

Klíčová slova: bomba, armáda, USA, vojáci, Donald TrumpDiskuse ke článku

 

Nejčtenější