nahoru

Válka? Jaká válka? Instagram ženy syrského diktátora Asada přetéká štěstím a úsměvy

Daniel Baret 14. dubna 2017 • 18:30
Válka? Jaká válka? Instagram ženy syrského diktátora Asada přetéká štěstím a úsměvy
foto: Instagram Asmy Asadové

Zatímco svět je zaplaven strašlivými obrázky z válkou sužované Sýrie, tak na Instagramu manželky diktátora Bašára Asada vidíme většinou usměvavou a spokojenou ženu, která žije v zemi, kde snad ani válka není takovým problémem. Asma Asadová (41) a syrský režim u toho používají na sociální síti nejrůznější propagandistické triky a podvody.

Asma Asadová se na většině fotek usmívá, rozdává štěstí a spokojenost. Že by její manžel cokoli spáchal a že by to byl právě on, kdo zásadně přispěl k syrské tragédii, která kvůli uprchlíkům tolik ovlivňuje i Evropu, první dáma země absolutně nepřiznává. Naopak její muž dělá podle ní všechno dobře. A ona také.

Smrt v Sýrii číhá všude, třeba v plyšových medvídcích:

Video se připravuje ...
VIDEO: Sýrii trápí ohromné množství min i výbušniny v dětských hračkáchVIDEO Lékaři bez hranic/Martin Bartkovský

Navštěvuje studenty, dělá záslužné projekty, válka přece vlastně neexistuje. I když okrajově někdy i na Instagram Asmy Asadové pronikne. Najdeme zde například fotky ženy, jejíž manžel zemřel ve válce jako „mučedník“. Ale první dáma přijímá většinou jen příslušníky její vlastní alavitské náboženské skupiny, což jsou šíitští muslimové. Sunnity, kteří bojují proti režimu jejího muže, vždy rodina Asadů považovala za jakousi „druhou ligu“ a mnohé označuje za teroristy. Což o to, někteří z nich teroristé skutečně jsou, stejně jako jsou vrazi v řadách asadovského režimu.

Aby vše na Instagramu Asmy Asadové vypadalo uspořádaně, používají se také starší fotky, kdy ještě válka v Sýrii nebyla.

„Je to součást kampaně režimu, ukazuje lhostejnost a necitlivost na nejvyšší úrovni. Ona si je plně vědoma toho, co dělá,“ komentuje virtuální realitu na sociální síti ženy diktátora Andrew Tabler, který pro ni v letech 2001 až 2008 v Sýrii pracoval.

Asma reagovala na Instagramu také na poslední americké bombardování syrské letecké základny, odkud měla startovat letadla k chemickému útoku na opozici, při kterém zahynulo i mnoho nevinných civilistů. Lítost, že byly zabity i děti? Žádná. Naopak obhajoba režimu. „To, co udělala Amerika je nezodpovědné a odráží pouze krátkozrakost a politickou i vojenskou slepotu k realitě a naivní snahu o zběsilou a falešnou propagandistickou kampaň,“ napsala syrská první dáma. O tom, že její muž dlouhé roky zabíjí lidí a nechává své oponenty mučit a věznit, ani slovo.

V některých reakcích na sociálních sítích se také objevují výhrady, že některé fotografie na Instagramu Asmy Asadové jsou upraveny, aby vše vyznívalo tak, že válka není v Sýrii takový problém a život většinou běží na mnoha místech normálně dál.

Západní novináři přitom v minulosti psali o Asmě Asadové často jako o demokratce a „magnetizující osobnosti“ a dokonce ji absurdně přirovnali k zesnulé britské princezně Dianě. Například slavný módní časopis Vogue zveřejnil v únoru 2011 dlouhý oslavný článek o první dámě Sýrie, který vzletně nazval „Růže v poušti“. Za pár měsíců ale text zmizel z webových stránek časopisu a redakce se omluvila, protože prý „objevila“, že hodnoty Asmy Asadové jsou zcela v rozporu s těmi, které Vogue vyznává.

Asadová se narodila v Londýně, kde i vystudovala a má proto také britské občanství. Se svým manželem-diktátorem mají spolu tři děti.

Podívejte se na fotky z Instagramu Asmy Asadové, ze kterých téměř nepoznáte, že v zemi od roku 2011 zuří válka, při které zemřelo kolem 400 tisíc lidí a kolem 5 milionů osob uteklo ze svých domovů. A že je to země, kde sídlí i zločinný Islámský stát a mnoho měst bylo při bojích vážně poškozeno.Klíčová slova: instagram, sýrie, válka, Asad, Bašár Asad


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.