nahoru

Krása v oblacích: Jak se proměňovaly uniformy letušek napříč 20. stoletím?

Johana Kudrnová 14. února 2017 • 11:00
Krása v oblacích: Jak se proměňovaly uniformy letušek napříč 20. stoletím?
foto: Youtube.com / Condé Nast Traveler

Se zrodem masové letecké dopravy se ve 30. letech v Americe objevilo i povolání letušky. Dodnes s sebou nese punc exotičnosti a zároveň je spojeno s předčasným stárnutím a brzkým odchodem do důchodu. V Česku neztratilo na atraktivitě ani po sametové revoluci a otevření hranic. Časopis Condé Nast Traveler připravil dvouminutové video, které mapuje vývoj módních trendů promítnutých do uniforem sličných stevardek napříč 20. stoletím.

Eleganci 30. let střídá válečná strohost a zároveň styling spojený s legendárními „pinupkami“. Sexuální revoluce 60. let podle všeho neminula ani uniformy letušek. Poměrně unylá 70. léta, vyznačující se vzorovanými košilemi a zemitými barvami, se v 80. a 90. letech mění v hýření barev a sexy styling ala Cameron Diaz. Okolo roku 2000 letušky přestaly nosit klobouk a vyměnily je za nezbytný elegantní šátek.

Jak budou krásné letušky vypadat v budoucnu? Pokud budou alespoň z poloviny tak půvabné jako modelky ve videu, pověsti nebezpečně krásných žen se bez ohledu na pracovní úbor určitě nezbaví.Klíčová slova: VIDEO, historie, letuškyDiskuse ke článku