nahoru

Start sondy, která se měla poprvé „dotknout“ Slunce, nevyšel. Druhý pokus proběhne v neděli ráno

ČTK11. srpna 2018 • 09:47
Start sondy, která se měla poprvé „dotknout“ Slunce, nevyšel. Druhý pokus proběhne v neděli ráno
foto: NASA

Americká vesmírná agentura NASA měla v sobotu ráno vyslat z floridském Mysu Canaveral sondu, která se jako první člověkem vyrobený přístroj "dotkne" Slunce. Cílem je získat nové poznatky o hvězdě naší planetární soustavy, které například umožní lépe předpovídat solární bouře, jež mohou ohrozit pozemské rozvodné sítě nebo satelitní navigaci.

Živý přenos vysílá NASA zde:

Parkerovu sluneční sondu (Parker Solar Probe), jak se aparát nazývá, nese ze Země do vesmíru raketa Delta IV Heavy. Pak sonda o hmotnosti téměř 700 kilogramů zamíří ke Slunci, přičemž na své pouti využije i gravitaci planety Venuše. Start byl původně stanoven na 03:33 místního času, tedy 09:33 našeho letního času, nakonec byl ale několikrát odložen a následně přesunut na druhý den. Start je tentokrát naplánován na 9:31 našeho času.

Lidstvo poprvé vysílá do vesmíru zařízení, které pronikne do sluneční koróny, což je oblast atmosféry naší hvězdy. Vůbec největšího přiblížení dosáhne sonda v závěru roku 2024, kdy se dostane na vzdálenost 6,2 milionu kilometrů od povrchu Slunce. Dosud nejblíže se dostala západoněmecká sonda Helios 2, která od ní byla 41,9 milionu kilometrů daleko. Merkur kolem Slunce obíhá ve vzdálenosti bezmála 58 milionů kilometrů.

Vědci chtějí, aby jim údaje, které Parkerova sonda pošle, pomohly například objasnit, proč teplota koróny, dosahující až několika milionů stupňů Celsia, je o několik řádů vyšší než teplota kolem 5500 stupňů na povrchu hvězdy.

Gorillaz i nesmrtelný Seasick Steve. Parádní druhý den festivalu Sziget obrazem
Okamžik před katastrofou: Podívejte se na fotografie, které těsně předcházely smrti

ČTK


Klíčová slova: NASA, sonda, slunce, Vesmír


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější