nahoru

Start sondy, která se měla poprvé „dotknout“ Slunce, nevyšel. Druhý pokus proběhne v neděli ráno

ČTK 11. srpna 2018 • 09:47
Start sondy, která se měla poprvé „dotknout“ Slunce, nevyšel. Druhý pokus proběhne v neděli ráno
foto: NASA

Americká vesmírná agentura NASA měla v sobotu ráno vyslat z floridském Mysu Canaveral sondu, která se jako první člověkem vyrobený přístroj "dotkne" Slunce. Cílem je získat nové poznatky o hvězdě naší planetární soustavy, které například umožní lépe předpovídat solární bouře, jež mohou ohrozit pozemské rozvodné sítě nebo satelitní navigaci.

Živý přenos vysílá NASA zde:

Parkerovu sluneční sondu (Parker Solar Probe), jak se aparát nazývá, nese ze Země do vesmíru raketa Delta IV Heavy. Pak sonda o hmotnosti téměř 700 kilogramů zamíří ke Slunci, přičemž na své pouti využije i gravitaci planety Venuše. Start byl původně stanoven na 03:33 místního času, tedy 09:33 našeho letního času, nakonec byl ale několikrát odložen a následně přesunut na druhý den. Start je tentokrát naplánován na 9:31 našeho času.

Lidstvo poprvé vysílá do vesmíru zařízení, které pronikne do sluneční koróny, což je oblast atmosféry naší hvězdy. Vůbec největšího přiblížení dosáhne sonda v závěru roku 2024, kdy se dostane na vzdálenost 6,2 milionu kilometrů od povrchu Slunce. Dosud nejblíže se dostala západoněmecká sonda Helios 2, která od ní byla 41,9 milionu kilometrů daleko. Merkur kolem Slunce obíhá ve vzdálenosti bezmála 58 milionů kilometrů.

Vědci chtějí, aby jim údaje, které Parkerova sonda pošle, pomohly například objasnit, proč teplota koróny, dosahující až několika milionů stupňů Celsia, je o několik řádů vyšší než teplota kolem 5500 stupňů na povrchu hvězdy.

ČTK


Klíčová slova: vesmír, sonda, NASA, slunceDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.