nahoru

Bejrút je nový New York. Libanonci málo spí, ukázal nejnovější průzkum

Tereza Stonišová 14. července 2018 • 18:20
Bejrút je nový New York. Libanonci málo spí, ukázal nejnovější průzkum
foto: Profimedia.cz

Lékař Americké univerzity v Bejrútu uvedl, že téměř 40 procent dvoumilionové populace libanonské metropole má problém se spánkovým deficitem. Přezdívka tradičně náležející New Yorku – město, které nikdy nespí – by se tak mohla rozšířit i na Bejrút.

Podle spánkového specialisty Hassana Chamího trpí spánkovým deficitem téměř 800 tisíc lidí v Bejrútu, kteří spí méně než šest hodin denně. V arabských zemích je nižší počet spánkových hodin běžný, Bejrút však vykazuje vůči zbytku země výrazné vychýlení, což zaujalo lékaře v nedávno zveřejněné studii zmíněnou bejrútskou univerzitou. „Jsou to pro mě šokující čísla,“ uvedl lékař pro libanonský deník Lebanese Examiner. Nespavost Bejrúťanů je až o třetinu horší než ve Spojených státech, dodává.

Problém způsobuje především vyšší pracovní nasazení lidí žijících v metropoli, kteří vykazují také větší náchylnost k duševním onemocněním, a naopak nižší odolnost vůči stresu. Jeden z tvůrců studie, která ukázala nové spánkové statistiky, uvedl, že problém má i prozaičtější vysvětlení – lidé si prostě nemohou dovolit dopřát si odpolední spánek, v jihoevropských podmínkách nazývaný siesta. „V minulosti siestám lidé holdovali, což jim pak umožnilo být vzhůru do noci.

Tento fenomén ale jednoduše ustal,“ řekl americký specialista Neil Stanley, když hovořil o výsledcích studie. Na otázku, jestli se změnil životní styl Libanonců, když si přestali dopřávat siestu, však odpověděl záporně. „Nočním životem žijí stále stejně intenzivně, ale odpoledne si neodpočinou,“ uzavřel Stanley.

Diskuse ke článku