Dějiny fotbalového míče: Od černobílého televizáku po zabudovaný čip a útoky hackerů | Reflex.cz
nahoru

Dějiny fotbalového míče: Od černobílého televizáku po zabudovaný čip a útoky hackerů

Jaromír Bosák12. července 2018 • 11:00
Anglický brankář Jordan Pickford tenhle míč chytit nedokázal - Chorvatsko srovnalo na 1:1
Anglický brankář Jordan Pickford tenhle míč chytit nedokázal - Chorvatsko srovnalo na 1:1
• foto: 
Reuters

Na rozdíl od utkání ve skupinách se vyřazovací část mistrovství světa odehrála jiným míčem. Tedy ne co se typu a značky týká, nýbrž barevné kombinace. Místo původní, černobílé, se na obrazovkách vyjímala kombinace červeno-černo-bílá.

Musím říci, že míč tohoto mistrovství světa je vcelku podařené dílo. Telstar je druhý tohoto jména v historii. Poprvé se objevil na šampionátu v Mexiku v roce 1970. Byla to premiéra dvoubarevného míče, protože jeho povrchová část byla složena z bílých a černých pětiúhelníků. Vlastně na žádost televizních společností, protože takto designovaný míč byl lépe vidět na černobílých obrazovkách. S těmito vyšňořenými kulatými pomůckami se pak hrálo dlouhá léta.

Populární „televizák“ zůstával hodně dlouho nejpopulárnějším míčem. Pravdou je, že když se hodně ohrál, začínal ztrácet tvar, švy se vytahaly a velmi radostně nasával vodu z mokrého hřiště a louží. Sem tam vykoukla i růžová duše. Moje generace pamatuje, jak se se starými opotřebovanými mičudami hrálo na škváře. Nejlepší míče, když už se v malém klubu koupily, byly určeny jen pro mužské týmy a výhradně na zápasy. Poněkud jeté upotřebilo „áčko“ na trénink, ty před poločasem rozpadu dostal k užívání dorost a zbytek, jenž byl někdy i kulatý, určili pro dovádění žactva. Pořádně nakopnout to většinou nešlo, ale stejně jsme byli šťastní, protože jsme kopali do něčeho, co aspoň bývávalo opravdovým míčem.

Míče pro fotbalové MSMíče pro fotbalové MSFoto Info.cz

Pryč už je doba šitých kopačáků a kůže. Dnes se použitá umělá hmota za horka spojuje tak, aby vlhkost neměla šanci měnit vlastnosti míče. Telstar vychází z předcházejícího modelu Brazuca, s nímž zas tak velká spokojenost mezi hráči nepanovala. Podle nich hodně ve vzduchu plaval, což zařídilo těžiště mimo střed předmětu. Hlavně gólmani nemívali před i po zápase nejlepší náladu. Ale i hráči v poli se museli potýkat s nejasným směrem letu ve chvíli, kdy na ně letěla dlouhá prudká přihrávka. V tomto ohledu se jeví telstar daleko vstřícnější.

Jaromír Bosák: Kluk, co poslal domů Messiho. Je mu devatenáct a všechny peníze dává na …

Získal jsem jeden jeho vzorek před šampionátem na zkoušku a kopalo se s ním dobře. Je tedy dost pružný, takže na tvrdém podkladu může nadělat dost těžkostí. Ale hřiště určená pro profesionální fotbal, o mistrovství světa to platí dvakrát, bývají velmi dobře připravena, takže míč přehnaně nehopsá.

Absolutní novinkou je zabudovaný NFC čip. Ten umožní spojení s chytrými telefony, takže se pomocí vygenerovaného kódu může váš mobil s míčem spojit a dostat na displej informace o tom, jak a kde se míč pohyboval a podobně. Na příštím MS očekávám, že zdokonalený čip bude hlásit, i kdo do něj zrovna kope. Pak ovšem přijde čas hackerů a ti míče při hře ovládnou a budou je po hřišti a do vybraných branek posunovat pomocí myši…

Z knihy komentátora ČT Jaromíra Bosáka, jež vyjde bezprostředně po šampionátu.

Jaromír Bosák: Němci jako přežraní psi!
JAROMÍR BOSÁK 28. června 2018 • 13:26

Jaromír Bosák: Němci jako přežraní psi!

Jaromír Bosák: Politická korektnost mi bere radost ze života, schovávají se za ní…

 

Jaromír BosákVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Karel Steigerwald: Jirásková, Švorcová, Chramostová aneb Tři herečky v románu, který nenapíšu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější