nahoru

Kolem sluneční soustavy občas prolétají hvězdy. Kdy přiletí další, která může ohrozit život na Zemi?

Petr Kubala, abicko.cz 29. dubna 2018 • 10:20
Kometa
Kometa
• foto: 
profimedia.cz

Hvězdné nebe se může zdát neměnné. Není to ale pravda. Hvězdy mají vlastní pohyb. Souhvězdí tak vypadala v minulosti jinak a mění se také reálné vzdálenosti mezi hvězdami.

Od roku 2013 pracuje ve vesmíru evropská družice GAIA. Jedním z jejich hlavních úkolů je přesné měření pozic a vzdáleností stovek milionů hvězd v našem okolí. Na základě podobných dat pak mohou vědci sestavit trojrozměrnou mapu našeho hvězdného okolí a nasimulovat hvězdná setkání v minulosti i budoucnosti.

Nejbližší hvězdou od Slunce je dnes ve vzdálenosti 4,3 světelných let od nás Proxima Centauri. V budoucnu tomu ale bude stejně jako v minulosti jinak.

Hvězda neandrtálců

Občas se stane, že okolo sluneční soustavy proletí hvězda. Jeden z příkladů nastal před 70 tisíci lety v dobách, kdy na Zemi žili neandrtálci. Okolo sluneční soustavy prolétla ve vzdálenosti jen 0,6 světelných let Scholzova hvězda, která se dnes nachází 20 světelných let daleko. Ve skutečnosti se jedná o dva objekty – červeného trpaslíka a hnědého trpaslíka, kteří obíhají okolo sebe.

Dodnes nacházíme důkazy tohoto blízkého setkání. Tým vědců ze Španělska a Velké Británie zkoumal dráhy 340 těles, která se pohybují sluneční soustavou po hyperbolických drahách. Podle jejich závěrů dráhy těchto těles ovlivnila svou gravitací Scholzova hvězda během svého průletu.

Kdy dojde k dalšímu velmi blízkému setkání Země a prolétající hvězdy? Dočtěte si článek na abicko.cz >>>

Petr Kubala, abicko.cz
Diskuse ke článku