nahoru

Přepište dějiny! Vědci díky převratné technologii objevili superměsto Mayů, žilo v něm až milion lidí

Daniel Baret4. února 2018 • 17:00
Přepište dějiny! Vědci díky převratné technologii objevili superměsto Mayů, žilo v něm až milion lidí
foto: National Geographic

Archeologové v severní Guatemale objevili pomocí speciální laserové technologie pod zelení džungle obrovské město legendárních Mayů. Mezi 60 tisíci strukturami jsou i paláce a dlážděné ulice. Objev přepisuje pohled vědců na mayskou civilizaci, jejíž pokrok byl někdy podceňován. Jako první o senzačním objevu informoval časopis National Geographic.

Výzkumníci za objev vděčí moderní technologii Light Detection and Ranging, známé také jako LiDAR. Ta používá světlo na laserové impulzy, které pak měří vzdálenost mezi vzduchem a zemí a může proto proniknout i do džungle a změřit stavby pod vegetací.

Tuto zelenou džungli pak vědci v počítači odstranili a odhalili mayské superměsto, které bylo vybudováno zhruba kolem roku 800 našeho letopočtu. Mohl v něm žít až milion lidí.

Unikátní objev: Archeologové našli v Anglii 10 000 let starou pastelku

Vyspělá říše

Podle předchozích studií, které vědci prováděli klasickými metodami, se zdálo, že mayská civilizace ve Střední Americe byla pouze volně propojená a rozprostřena po džungli. Podle skenů LiDAR se však jednalo o vysoce organizovanou říši podobnou civilizacím, jaké známe z Řecka nebo Říma. 

Města byla hustě obydlena, farmáři používali sofistikovaný systém zavlažování a pokročilou architekturu, kterou například představují zvýšené cesty, jež se mohly používat i v době deště.

„LiDAR udělá revoluci v archeologii, podobně jako Hubbleův dalekohled způsobil revoluci v astronomii,“ předpovídá archeolog Francisco Estrada-Belli, který pracuje s touto speciální technologií. „Budeme ale potřebovat ještě dalších 100 let, abychom prošli všechna data, co máme a porozuměli tomu, co vidíme,“ říká Estrada-Belli.

Kráska s odstřelovačskou puškou. Za zabití 100 členů ISIS vypsali na její hlavu…
Sládek náchodského pivovaru daroval dětem 40 litrů piva ku občerstvení

Daniel BaretSenátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,720
28,560
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější