Kráska s odstřelovačskou puškou. Za zabití 100 členů ISIS vypsali na její hlavu milionovou odměnu | Reflex.cz
nahoru

Kráska s odstřelovačskou puškou. Za zabití 100 členů ISIS vypsali na její hlavu milionovou odměnu

Martin Bartkovský9. února 2017 • 16:30
Kráska s odstřelovačskou puškou. Za zabití 100 členů ISIS vypsali na její hlavu milionovou odměnu
foto: Facebook.com

Je jí 23 let, je studentkou politologie a má dánské občanství. Tedy nyní. V minulosti totiž Joanna Palaniová bojovala s Islámským státem. A šlo jí to velmi dobře. Po boku kurdských pešmergů coby odstřelovač má údajně na kontě přes 100 zabitých členů ISIS v Iráku a Sýrii. Teroristická organizace nyní na její hlavu vypsala odměnu ve výši 1 milion dolarů.

K pešmergům se nedostala náhodou. Narodila se totiž v uprchlickém táboře Ramadi v Iráku během první války v zálivu. Její rodiče jsou íránští Kurdové, který se podařilo uprchnou do Dánska, kde získali azyl a následně občanství. Joanna si poprvé ze zbraně vystřelila v devíti letech a ještě jako teenager opustila střední školu v Kodani, aby bojovala proti Asadovu režimu v Sýrii v roce 2014.

Perský odvaz: Divoké mejdany za zády náboženské policie
Markéta Kutilová 10. ledna 2017 • 10:44

Perský odvaz: Divoké mejdany za zády náboženské policie

Tehdy se připojila ke kurdským jednotkám YPG a pomáhala osvobodit jezídky, které byly vězněné jako sexuální otrokyně bojovníků Islámského státu. Pak se dostala k jednotkám v Iráku, odkud pocházejí její neuvěřitelné počty zásahů. Tehdy tvrdila, že jde bojovat za demokracii, ženská práva a hodnoty, které jí vštípili jako dospívající Dánce. Její aktivity se ale nesetkaly u dánské vlády s pochopením.

V roce 2015, když se z bojů vrátila, jí úřady zakázaly cestovat do konfliktních zemí. Joanna ale zákaz porušila a odjela zpátky do Iráku. Po návratu následoval měsíční pobyt v dánském vězení Vestre Fængsel a zabavení pasu. V současnosti se skrývá a bojuje s křivdou, které se na ní dopouští její vláda. 

„Bojovala jsem za hodnoty, které jsou zásadní pro naši vládu a naši zemi. Nechápu, proč mě v Dánsku vidí jako teroristku. Nyní se musím skrývat v obavě před dalšími represemi. Je mi líto, že jsem porušila zákon, ale neměla jsem na vybranou,“ píše dívka na svém Facebooku.

Islámský stát si jí všiml a vypsal na její hlavu poměrně velkou odměnu. I když si Joanna myslí, že jí v Dánsku žádné nebezpečí nehrozí, pro jistotu žije v utajení a pravidelně střídá místo svého aktuálního pobytu.

Místo hraček zbraně: V Rusku začínají s výcvikem nové generace vojáků již v dětství
Skandál v německé armádě: Vojáci při výcviku prováděli sexuální a sadistické rituály
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,070
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější