nahoru

Místo hraček zbraně: V Rusku začínají s výcvikem nové generace vojáků již v dětství

Martin Mrázek6. února 2017 • 08:30
Místo hraček zbraně: V Rusku začínají s výcvikem nové generace vojáků již v dětství
foto: lensculture.com/sarah-blesener

V roce 2015 představila Moskva „Program vlastenecké výchovy občanů“. Dle oficiálního prohlášení od něj vláda mimo jiné očekává, že se u mladých Rusů posílí pocit odpovědnosti za vlast a oni ji tak budou připraveni bránit. Do programu je v současnosti zapojeno přes 200 tisíc dětí v tisícovkách klubů po celém Rusku a Kreml jej podporuje nemalými finančními prostředky.

Ministerstvo školství očekává, že do roku 2020 díky němu naroste počet přihlášek do armády o 10 % a o 8 % více Rusů bude hrdých na svou zemi. Vláda ale přemýšlí i v dlouhodobém horizontu, a proto byly zapojeny také malé děti. Konkrétně již od jednoho roku věku. Těm se má dle oficiálních materiálů pomoct „ve formování správného porozumění vlasti, stejně jako ve formování základních hodnot lásky, laskavosti, pracovitosti, přátelství a upřímnosti.“

Právě vliv na malé děti zkoumala americká fotografka Sarah Blesener. Při cestách po Rusku je viděla při klasických vojenských cvičeních jen s tím rozdílem, že malí vojáci měli místo pravých zbraní airsoftové repliky. Jinak probíhalo vše až pozoruhodně přesně tak, jak to znají i starší české ročníky. Slavnostní nástupy, tradiční zábavy, propagandistické válečné filmy i obligátní nasazování plynových masek na čas.

V Rusku budou trestat rodiče, kteří selžou v „kultivaci duchovních hodnot“

„Zajímá mě otázka nacionalismu a to, jak jsou tradice a ideologie předávány mladším generacím. Tenhle projekt je vlastně mé hledání odpovědi na otázku `Proč jsme tak zamilováni do představy války?`. Vidím rozpor mezi svobodou mladistvých a válkou; mezi láskou k vlasti a slepým patriotismem,“ uvedla na svých webových stránkách Sarah Blesener.

Její snímky si můžete prohlédnout v galerii:

Feministkám vadí Trump. Proč ne Putin?
Jiří X. Doležal 31. ledna 2017 • 14:13

Feministkám vadí Trump. Proč ne Putin?

Sto dvacet let stará škola v Marijsku: krutá realita současného Ruska na poetických …
 Klíčová slova: Rusko, děti, zbraně, nacionalismusDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,590
22,570
29,870
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější