Perský odvaz: Divoké mejdany za zády náboženské policie | Reflex.cz
nahoru

Perský odvaz: Divoké mejdany za zády náboženské policie

Markéta Kutilová11. ledna 2017 • 08:30
Perský odvaz: Divoké mejdany za zády náboženské policie
foto: David Těšínský

Myslíte, že jste už v životě zažili hodně divoké mejdany? Tak to jste ještě nebyli v Íránu, zemi, kde vládne přísný náboženský režim. Čím více zákazů a příkazů platí na veřejných místech, o to více jsou porušovány za zdmi domů a bytů. Vynalézavost Peršanů v tom, jak zákazy obejít a přelstít, nezná hranic.

„Dáte si pivo?“ ptá se na uvítanou Hamíd Gorbanchani, když se usadíme v jeho velikém bytě v okrajové čtvrti Teheránu. Hledím na něj. V této zemi není obvyklé, že by návštěvě nabízeli alkohol. Pití alkoholu je zde zakázáno stejně jako jeho prodej a celý tento byznys funguje přes pašeráky. Nadšeně přikyvuji. Hamíd mi podává nealkoholické pivo. Jsem zklamaná. „Nebojte, je alkoholické. Umím totiž vyrobit z nealka alko. Dám láhev na pár dní za ledničku. Je tam stabilní vyšší teplota. Ono to nakvasí a je z toho alkáč,“ vysvětluje starší muž s knírkem. Moje íránská přítelkyně mi zase vysvětlila skvělou místní vychytávku, jak získat „tvrdý“ alkohol. „Musíte mít známého doktora. Ten vám předepíše recept na pitný etanol a půl litru vám v lékárně vydají za dolar.“ Tato metoda má jen jedno úskalí – nezaměnit s nepitným etanolem. Ten z lékárny, jak se přesvědčuji, má opravdu nálepku „drinking ethanol“. A s kolou nebo džusem chutná celkem obstojně.

Největší šok však přichází na íránských párty. Rozuměj domácí soukromé párty. Nejdivočejší z nich lze zažít v západním Teheránu, kde žijí bohatí Íránci. „Vítejte,“ říká Nicky oblečená do třpytivé podprsenky a vede nás do obýváku, kde tančí několik velmi spoře oděných děvčat zmalovaných jako v bollywoodském filmu. Hraje západní hudba, ale hlavně perská hudba z amerických kanálů vysílaných v perštině. Kluci do toho hrají na bubny a whisky teče proudem. Nechybí ani domácí víno. „To kupujeme od Arménů, jsou křesťané a umí ho báječné,“ vysvětluje Nicky. Dvě z dívek se po chvíli líbají a ve spodním prádle tančí na stole. A když mizí s pár chlapci v zadní místnosti, neptáme se dál. Zítra však zase půjdou po ulici zahalené od hlavy až k patě a doprovázené svými bratry, kteří budou hlídat jejich počestnost.

Zdejší režim a náboženská policie ale nejsou hloupí a před pár lety prosadili zákon, který umožňuje policii vtrhnout do domů bez ohlášení. Mnozí večírkůchtiví Íránci už tak skončili za mřížemi. I tak to na divokosti místních jízd nijak neubralo. 

David Těšínský / Svobodné Fórum
www.tesinskyphoto.com 
www.facebook.com/DavidTesinskyOfficial

Více reportáží ze světa si můžete přečíst v časopise Lidé a Země 

Lednové číslo časopisu Lidé a Země je právě v prodeji.Lednové číslo časopisu Lidé a Země je právě v prodeji.Foto Lidé a Země

Výchova podle prababiček: Malé děti si hrály v klecích zavěšených za okny věžáků
Sex, drogy a slzy: Podívejte se na běžný den v životě luxusní prostitutky
Ruský bloger chtěl lovil pokémony v pravoslavném chrámu. A už sedí ve vězení

Markéta KutilováVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější