nahoru

Výchova podle prababiček: Malé děti si hrály v klecích zavěšených za okny věžáků

Martin Mrázek31. srpna 2016 • 17:30
Výchova podle prababiček: Malé děti si hrály v klecích zavěšených za okny věžáků
foto: Flickr

V dnešní době bdělých sociálek by to určitě neprošlo, ale ve 30. letech minulého století se staly klece pro děti mimořádně populárními. Tehdejší doktoři totiž začali matkám doporučovat otužování dětí na čerstvém vzduchu a to pro ty, které bydlely ve městech nebylo úplně jednoduché. Absenci zahrady se tak místo koupí kočárku rozhodli řešit koupí kovové klece, kterou zavěsily za okno.

Tento "skvělý" vynález si nechala v roce 1922 patentovat americká podnikatelka Emma Read, ale klece se začaly používat už daleko dříve. Jednou z největších propagátorek se stala, pravděpodobně nechtěně, Eleanor Rooseveltová. Pozdější první dáma Spojených států sama v autobiografii přiznala, že výchově dětí se ani nikdy nesnažila porozumět. To vysvětluje, proč čerstvě narozenou Annu (*1906) "venčila" doma  v New Yorku v jedné z těchto klecí. Tehdy to ale rozhodně ještě nebylo v módě, a tak od této praktiky, po výhrůžkách sousedů a policie, musela upustit.

23 geniálních vynálezů, které vám ulehčí život
čip 17. července 2014 • 11:56

23 geniálních vynálezů, které vám ulehčí život

Největší slávy se klece nakonec těšily v Londýně, kde je distribuovaly přímo sdružení matek z jednotlivých čtvrtí. A právě odtud pochází fotografie, které naleznete v galerii. Samotné klece se postupem času naprosto vytratily, což je přikládáno obecnému zvýšení zájmu o bezpečnost dětí. Ještě v roce 1953 o nich ale BBC natočila krátký dokument, který si můžete pustit pod tímto článkem.

360p 240p
The Baby Cage - dokument BBCVIDEO Youtube.com / British Pathé

Děti vám zničí manželství. Potvrzeno
Darek Šmíd 25. května 2016 • 10:05

Děti vám zničí manželství. Potvrzeno

Lesk a zašlá sláva železniční dopravy: Jak se cestovalo před 70 lety?Klíčová slova: děti, klec, Emma ReadDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,590
22,520
29,890
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější