nahoru

Výchova podle prababiček: Malé děti si hrály v klecích zavěšených za okny věžáků

Martin Mrázek 31. srpna 2016 • 17:30
Výchova podle prababiček: Malé děti si hrály v klecích zavěšených za okny věžáků
foto: Flickr

V dnešní době bdělých sociálek by to určitě neprošlo, ale ve 30. letech minulého století se staly klece pro děti mimořádně populárními. Tehdejší doktoři totiž začali matkám doporučovat otužování dětí na čerstvém vzduchu a to pro ty, které bydlely ve městech nebylo úplně jednoduché. Absenci zahrady se tak místo koupí kočárku rozhodli řešit koupí kovové klece, kterou zavěsily za okno.

Tento "skvělý" vynález si nechala v roce 1922 patentovat americká podnikatelka Emma Read, ale klece se začaly používat už daleko dříve. Jednou z největších propagátorek se stala, pravděpodobně nechtěně, Eleanor Rooseveltová. Pozdější první dáma Spojených států sama v autobiografii přiznala, že výchově dětí se ani nikdy nesnažila porozumět. To vysvětluje, proč čerstvě narozenou Annu (*1906) "venčila" doma  v New Yorku v jedné z těchto klecí. Tehdy to ale rozhodně ještě nebylo v módě, a tak od této praktiky, po výhrůžkách sousedů a policie, musela upustit.

Největší slávy se klece nakonec těšily v Londýně, kde je distribuovaly přímo sdružení matek z jednotlivých čtvrtí. A právě odtud pochází fotografie, které naleznete v galerii. Samotné klece se postupem času naprosto vytratily, což je přikládáno obecnému zvýšení zájmu o bezpečnost dětí. Ještě v roce 1953 o nich ale BBC natočila krátký dokument, který si můžete pustit pod tímto článkem.

Video se připravuje ...
The Baby Cage - dokument BBCVIDEO Youtube.com / British PathéKlíčová slova: děti, klec, Emma ReadDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.