nahoru

Ruský bloger chtěl lovil pokémony v pravoslavném chrámu. A už sedí ve vězení

ČTK 3. září 2016 • 13:05
Blogger lovil pokémony v chrámu
Blogger lovil pokémony v chrámu
• foto: 
Youtube.com

Soud v uralském Jekatěrinburgu dnes vzal do vazby blogera, jehož policie zatkla poté, co se na internetu pochlubil záběryz lovu pokémonů v pravoslavném chrámu. Dvaadvacetiletý mladík reagoval na varování ve státní televizi, že za tuto zábavu může v Rusku hrozit až půlmilionová pokuta (asi 186.000 Kč), anebo až tři roky vězení.

"To je naprostá blbost," prohlásil Ruslan Sokolovskij a vyrazil do jednoho z největších chrámů v Jekatěrinburgu na lov, který si na závěr videa náramně pochvaloval. O něco později mu ovšem na dveře zabušili policisté a odvedli ho k výslechu. Na blogera, jehož video vidělo téměř půl milionů diváků, si totiž stěžovali pravoslavní preláti.

Podle obhájce Stanislava Ilčenka je jeho klient obviněn podle paragrafu, postihujícího hanobení víry. "Ruslan je samozřejmě v šoku, až dosud neměl co do činění se zákonem, dokonce se nedopustil ani žádného přestupku," řekl. Vazbu označil za zjevně přehnané a příliš přísné opatření, mimo jiné i s ohledem na skutečnost, že Sokolovskij se stará o invalidní matku.

Ruský bloger lovil pokémony v pravoslavném chrámuVIDEO Youtube.com

Soud v Jekatěrinburgu nicméně Sokolovského do vazby poslal. "Zasedání se odehrálo za zavřenými dveřmi, rozhodnutí bylo oznámeno za nepřítomnosti novinářů, do sálu nevpustili ani fanoušky Sokolovského," uvedla rozhlasová stanice Echo Moskvy.

"Člověka by neměli soudit za hloupost, nevychovanost a touhu se předvést," poznamenal k případu starosta uralského města Jevgenij Rojzman. Mluvčí oblastního policejního náčelníka Valerij Gorelych se naopak nechal slyšet, že "pokémonisty by neměli posílat do vězení na tři, ale na nejméně pět let, aby si další rozmysleli rouhat se na svatých místech".

"Chtěl jsem popřít myšlenku, že lze trestat za lov pokémonů v kostelech. Zdálo se mi to jako naprostý nesmysl, nějaké tmářství, protože na to, aby tě mohli zavřít, musíš opravdu něco spáchat, a ne se projít s chytrým telefonem ve svatyni, kde jsem nijak nerušil a nepřekážel," vysvětloval novinářům svůj čin sám Sokolovskij, ještě než se ocitl v cele. Ujišťoval také, že jeho počínání nemá nic společného s punkerkami ze skupiny Pussy Riot, které v moskevském chrámu v únoru 2012 uspořádaly improvizovaný koncert namířený proti prezidentovi Vladimiru Putinovi a některé z nich poté strávily skoro dva roky za mřížemi.

Sokolovskij tvrdí, že by bylo "náramně hloupé", kdyby ho uvěznili za "žert", jakkoli v Rusku momentálně řádí "děsná klerikalizace".

Ještě v červnu, kdy hra Pokémon Go teprve začínala získávat na popularitě, ruský svaz židovských obcí prohlásil, že nemá námitky proti lovu virtuálních postaviček v synagogách. Petrohradská synagoga dokonce vyhlásila soutěž a nejúspěšnějšího lovce odměnila lahví vína, samozřejmě košer. "Pravoslavní představitelé naopak vidí v kapesních příšerkách japonského původu nepřítele," poznamenal server Newsru.com.

Hra Pokémon GO se odehrává ve virtuálním světě, ale prostřednictvím mobilních telefonů navádí hráče na reálná místa, kde sbírají kultovní animované figurky. Je založená na principu takzvané rozšířené reality, v jejímž rámci je skutečný svět prostřednictvím mobilního telefonu doplněn o virtuální prvky.

ČTK


Klíčová slova: Rusko, vězení, pokémon goDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.