nahoru

Velká zelená zeď: Projekt ozelenění Sahary chce na poušti vysázet lesy

Pavel Dobrovský, abicko.cz 28. ledna 2018 • 08:00
Velká zelená zeď: Projekt ozelenění Sahary chce na poušti vysázet lesy
foto: YouTube

Smrtící sucho na Sahaře má zastavit zelená zeď. Stromy vytvoří příznivé mikroklima a vrátí na poušť vláhu. Přes devět miliónů čtverečných kilometrů. Právě tolik zabírá třetí největší poušť světa, africká Sahara. Větší jsou už jen polární pouště Arktidy a Antarktidy.

Rozměry Sahary jsou takové, že by zabrala téměř celou plochu Spojených států. Pro člověka je Sahara téměř neobyvatelná a těch pár stovek druhů živočichů a rostlin, které byste tu našli, se tvrdému klimatu dlouhá tisíciletí přizpůsobovali.

Ze zelené na žlutou

Přibližně 9500 let před naším letopočtem se v některých oblastech Sahary dařilo dubům, ořechům, jilmům a dalším stromům, vzkvétala i zemědělská činnost. Důvodem byly pravidelné srážky. V té době pokrývalo centrální jezero Čad 400 000 km2 a jeho hladina byla 30 metrů nad současným stavem. Kolem roku 3000 př. n. l však srážky ustaly a do saharské zeleně zaťala své desertifikace (proces, v němž se krajina mění v poušť). Výsledkem je Sahara, jakou známe dnes.

Velká zelená zeď roste na Sahaře. Podaří se zalesnit vyprahlou poušť?Velká zelená zeď roste na Sahaře. Podaří se zalesnit vyprahlou poušť?Foto Profimedia.cz

Nadějný projekt

Existuje řada projektů, které se snaží vrátit zeleň na poušť. Obvykle jde o izolované zemědělské experimenty v pouštních státech, které využívají odolné rostliny a podzemní rezervoáry vody či zkondenzovaný vzduch. Projekt Great Green Wall (Velká zelená zeď), na němž se kromě skupiny vědců podílí i několik afrických států, však bere zalesnění Sahary v mnohem epičtějším měřítku.

Velká zeď od východu na západ

Autoři Great Green Wall chtějí hustě osadit stromy jižní okraj Sahary. Říká se mu Sahel a jde především o stepi a savany, které se rozkládají od východu na západ afrického kontinentu. Obývají ho především pastevci, které zejména v posledních letech trápí zvýšené sucho. 7600 kilometrů dlouhý zelený pás by znamenal zlepšení jejich životních podmínek, rozvoj zemědělství, ochranu před větrem plným zrnek písku a v neposlední řadě i možnost postupně poušť zalesňovat.

Velká zelená zeď roste na Sahaře. Podaří se zalesnit vyprahlou poušť?Velká zelená zeď roste na Sahaře. Podaří se zalesnit vyprahlou poušť?Foto Profimedia.cz

Postupný růst lesů

Jakékoliv ostatní pokusy o to samé končily dosud neúspěchem. Mladé stromy padly za oběť suchu, hospodářským zvířatům žijícím v Sahelu anebo nelegálním dřevorubcům. Great Green Wall však pracuje s několika buňkami, které obhospodařují africké státy. Buňky jsou hlídané a osazované stromy, které se pro dané klima hodí. Může jimi být třeba hybridní radermachera čínská (Radermachera sinica), která vyroste za dobrých podmínek až o tři centimetry denně. Nevýhoda? Potřebuje hodně vody.

Jaká je taktika vysazování stromů a jaké jsou dosavadní úspěchy? Dočtěte si článek na abicko.cz >>>

Pavel Dobrovský, abicko.cz


Klíčová slova: Sahara, les, poušť, stromyDiskuse ke článku