Na Sibiři se objevily sněhové koule velké jako basketbalový míč | Reflex.cz
nahoru

Na Sibiři se objevily sněhové koule velké jako basketbalový míč

Tereza Stonišová8. listopadu 2016 • 11:30
Na Sibiři se objevily sněhové koule velké jako basketbalový míč
foto: Sergej Byšenov

Na severu Ruska zaujaly místní obyvatele i média podivuhodné útvary, které se objevily nedaleko Obského zálivu. Pobřeží Obského zálivu pokryly obří sněhové koule, jejichž zjevení je nyní středem pozornosti okolních obyvatel.

Podél pobřeží Obského zálivu v oblasti Sibiře se táhne jedenáct kilometrů dlouhý pás, který pokrývají přirozenou cestou vytvořené sněhové koule. Většina z nich má velikost basketbalového míče, podle fotografií mají některé koule průměr i větší.

 

Melania Trumpová pracovala v USA načerno, píše AP
Tereza Stonišová 6. listopadu 2016 • 13:44

Melania Trumpová pracovala v USA načerno, píše AP

Ačkoliv se na první pohled zdá, že jde o záhadu, protože koule vypadají doslova tak, jako by je vytvořila ruka člověka, a nikoliv přirozené přírodní procesy, vědci znají vysvětlení. Podle informace BBC, kterou tento jev také zaujal, vznikají sněhové koule díky namrzlému sněhu, který se na pobřeží moře pohybuje a hroudovatí. Vlivem poryvů větru se malé hroudy sněhu posouvají a nabalují na sebe sníh, ale také písek a kamení na pláži. Pokud je stále pod bodem mrazu, což na Sibiři je pravidlem, koule se stále nabalují a stává se z nich útvar konzistencí podobný firnu.

Sexy modelem v osmdesáti? Proč ne. Číňan ukázal, že to jde
 

Místní se dušují, že nic podobného nepamatují. Pro obyvatele nedalekého městečka Nyda jsou sněhové koule atrakce, místní se s nimi nadšeně fotí. Podle informací BBC se sněhové koule objevily také před dvěma lety ve Finsku nebo před rokem v Kanadě. V obou případech však nebyly koule takto rozměrné a nepokrývaly tak rozsáhlou plochu.

Michal Horáček se prezentuje jako Pan Dokonalý. To je více než podezřelé

Tereza Stonišová
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,080
29,340
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější