nahoru

NASA připravuje vesmírný superdalekohled za 8,8 miliardy dolarů!

vib 9. února 2014 • 18:00
Dalekohled Jamese Webba
Dalekohled Jamese Webba
• foto: 
NASA

Americká vesmírná agentura NASA informovala, že je připravená sestavit špičkový vesmírný dalekohled za neuvěřitelnou sumu 8,8 miliardy dolarů.

Všechny součástky nejsilnějšího vesmírného dalekohledu všech dob jsou připravené k montáži ve středisku NASA. Dalekohled Jamese Webba za 8,8 miliard dolarů bude do vesmíru vypuštěn v roce 2018 a bude mít za úkol zkoumat vzdálené planety a sledovat, jak se formovaly první galaxie.

Nahradí Hubbleův dalekohled, který je ve vesmíru od roku 1990. James Webb je společný projekt NASA, Evropské kosmické agentury a Kanadské kosmické agentury. Všech 18 součástek zrcadel a čtyři vědecké přístroje jsou nyní v zařízeí NASA - Goddardově centru pro vesmírné lety na předměstí amerického Marylandu.

“Vyhodnocení projektu Webb a doručení jeho součástek do Goddardu přdstavují velký pokrok v naší misi,říká vedoucí projektu Charles Bolden. „Je velmi vzrušující vidět, jak jde všechno podle plánu.

Projekt získal podporu amerických zákonodárců i přes mnohá zpoždění a dramatické zvyšování nákladů. Původně měl dalekohled být doručen do NASA v roce 2013 a stát 3.5 miliardy dolarů.

vib


Klíčová slova: reflex, NASA, dalekohled, james webbDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.