nahoru

Ruský novinář odhalil ve videu pozici největšího minometu na světě. Ukrajinci jej zničili za pár minut

Martin Bartkovský 22. května 2022 • 16:00
Video se připravuje ...
Ruský novinář Alexandr Kots odhalil Ukrajincům pozici největšího samohybného minometu na světě 2S4 Tulpan
• video: 
Twitter

Ruský novinář natočil efektně vypadající video přímo před největším ruským minometem, kterým tato armáda disponuje. Tím ale odhalil jeho pozici pro ukrajinskou armádu. Ta zbraň rychle lokalizovala a přesnými údery ji za pár minut zničila. Na doutnající trosky ruské techniky se podívejte ve videu. 

2S4 Tulpan je největším samohybným minometem v ruské armádě i na celém světě. První kusy do služby ruské armády vstoupily v roce 1974. Bojově byl užit v Afghánistánu a v Čečensku. Stroj byl do roku 1991 i ve výzbroji Československé lidové armády. Jeho ráže je 240 mm. Stroj pojme až pětičlenou posádku, je dlouhý 8,5 metru a váží 30 tun. V současnosti má Rusko ve své výzbroji 40 jednotek v provozu a 390 jednotek ve skladu

Jejich nasazení ve válce na Ukrajině prozradil ve svém videu z fronty korespondent ruského prvního kanálu a Komsomolské pravdy Alexander Kots. Minomety 2S4 Tulpan předtím ostřelovali ukrajinskou továrnu Azovstal, kde se ukrývali ukrajinští vojáci. Nyní se těžké samohybné minomety přesunuly do oblastí Doněcku a Luhansku. Tento konkrétní ostřeloval Ukrajince u městečka Rubežnoje v Luhanské oblasti.

"Děkujeme ruskému propagandistovi za tip," napsal gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj na sociální sítě. Připojil k tomu také sérii obrázků, díky kterým ukrajinské zpravodajské služby lokalizovaly obří samohybný minomet a následně jej zneškodnily. Video z akce najdete v úvodu článku.

 

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.