Válka na Ukrajině: Evakuace lidí ze Záporoží (9.5.2022)

Válka na Ukrajině: Evakuace lidí ze Záporoží (9.5.2022) Zdroj: ČTK / AP / Francisco Seco

Romští uprchlíci na Hlavním nádraží (12.5.2022)
Romští uprchlíci na Hlavním nádraží (12.5.2022)
Romští uprchlíci na Hlavním nádraží (12.5.2022)
Romští uprchlíci na Hlavním nádraží (12.5.2022)
41
Fotogalerie

Do Česka už prchlo více než 350 000 Ukrajinců. Romští uprchlíci získali zvláštní zmocněnkyni

Česko udělilo od začátku ruské invaze dočasnou ochranu více než 350.000 uprchlíkům z Ukrajiny. V pátek stoupl počet držitelů příslušného víza o 1012 na celkových 350.302, uvedlo dnes na twitteru ministerstvo vnitra. Páteční počet nově vydaných víz byl v mezitýdenním srovnání nižší, před týdnem jich bylo 1143.

Cizinecké policii se za necelé tři měsíce trvání ukrajinsko-ruského konfliktu přihlásilo přes 252.000 lidí. V pátek jich podle ministerstva bylo 1884. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kteří podle statistik tvoří asi 30 procent uprchlíků.

Vláda tento týden projednala novelu zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny, nazývanou lex Ukrajina. Návrh výslovně odmítá poskytování dočasné ochrany občanům Evropské unie, prodlužuje lhůtu na vyřízení žádosti o dočasnou ochranu na 60 dní, a naopak zkracuje dobu, do kdy musí uprchlík nahlásit změnu pobytu na tři dny.

Nově budou muset žadatelé o dočasnou ochranu z Ukrajiny prokázat, že mají zajištěno ubytování, pokud nebudou mít bydlení zprostředkováno krajským asistenčním centrem. Novela obsahuje podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) také zkrácení nároku uprchlíka na zdravotní pojištění na 180 dnů. Změna se týká pojištěnců ve věku mezi 18 a 65 lety.

Uprchlíci, kteří dostávají v ubytovacím zařízení zdarma stravu a hygienické potřeby, by nově už neměli pobírat humanitární dávku. Nyní mají nárok na 5000 korun na pořízení základních potřeb pro začátek života v Česku. Dávku dostanou za měsíc, kdy získali vízum k ochraně.

Romští uprchlíci získali zvláštní zmocněnkyni

Kroky k řešení situace romských uprchlíků z Ukrajiny navrhne vládě nový tým. Bude ho řídit vládní zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková. Skupinu budou tvořit zástupci příslušných resortů, hasičů, Správy uprchlických zařízení i neziskových organizací, které s běženci pracují. ČTK to po dnešním jednání rady vlády pro záležitosti romské menšiny řekla zmocněnkyně. Rada se po nástupu Fialovy vlády sešla poprvé. Debatovala i o dotacích pro organizace, které s uprchlíky pracují.

"Pracovní skupina navrhne vládě postup a opatření na pomoc zvlášť zranitelných skupinám uprchlíků, mezi které patří třeba romské rodiny s dětmi," uvedla zmocněnkyně. Podle ní se tým bude scházet pravidelně a připraví systémová řešení.

Na pražském hlavním nádraží zůstávají stovky uprchlíků, hlavně romských rodin s dětmi. Zástupci neziskových organizací, kteří na místě pomáhají, přístup k romským běžencům kritizují. Podle nich stát situaci neřeší. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) část lidí ale opustila přidělené ubytování a do nádražních prostor se vrátila. U části se pak ověřuje, zda nemají i maďarské občanství. Na pomoc a ochranu v Česku pak nemají nárok. Hlavní město uvedlo, že ubytovací kapacity už nemá. V Troji vyrostlo stanové městečko, prošlo jím 250 lidí. Na místě pomáhají romské organizace.