nahoru

Preciznost kyjevských artistů se skvěle potkala s improvizační kreativitou Cirku La Putyka

Veronika Bednářová 23. března 2022 • 15:50
Video se připravuje ...
Ukázka z představení BOOM Vol. 1
• video: 
Petr Vagner

Je jim mezi patnácti až sedmnácti, nejstaršímu jedenadvacet. Na slovensko-ukrajinské hranice dorazili většinou sami, jeden z nich má v první linii oba rodiče. Před válkou studovali Kyjevskou akademii divadelního a cirkusového umění, teď našli v Praze díky Cirku La Putyka bezpečí i šanci profesionálně trénovat. V úterý 22. března se představili v divadle JATKA78 v první hodinové inscenaci BOOM vol. 1 v režii principála La Putyky Rosti Nováka. Improvizovaný kus, vzniklý spolu s českými performery projektu Young Blood, nazkoušeli za jediný den. 

Vyprodané představení BOOM vol. 1 s živým orchestrem, chlebem ve vajíčku a čerstvým ukrajinským borščem bylo zároveň premiérou i derniérou.  

Začalo promítáním na zrnitou oponu, přes kterou jste mladé české performery Cirku La Putyka viděli jen trošku: na plátně se střídaly krátké youtuberské klipy, které ukazovaly, že se dnešní čeští teenageři vlastně tak trochu nudí… 

Pravými dveřmi se ale najednou na jeviště vecpalo dvacet dalších dětí v kabátech. Ti domácí si s těmi nově přišedšími, ukrajinskými nerozuměli nejdřív ani pozdrav: anglicky umí jen někdo, je třeba se dorozumět symbolicky, objetím a pohybem… Na scéně se strhne fascinující balábie, kde za zvuku energické hudby každý ukazuje, co umí. Zrnitá opona padá, následuje živá ochutnávka nejsložitějších čísel moderního cirkusu, vzdušná akrobacie na hrazdě, na kruzích, ale také humor. Představení je neustále přerušováno potleskem diváků i ovacemi ve stoje.    

Děkujeme, že jste přijali naše děti

Mladí Češi a Ukrajinci se v příběhu BOOM vol. 1 začínají seznamovat, vídají se spolu v jedné hale na trénincích, které jsou pro ně jako pro budoucí profesionální artisty zásadní, vidíme několikanásobná salta a slyšíme autentické záznamy z deníků. Dojde na české a ukrajinské tradice, zvyky stavění májky, jídlo a samozřejmě hudbu – chybět nemůže ani Beyoncé, na kterou tančil prezident Zelenskij v ukrajinské verzi StarDance…   

„Představení je o tom, jak jsme se seznámili, co jsme na obou stranách prožívali. Česko a Ukrajina propojené cirkusovým uměním. Mladé cirkusové generace spojené jedním jevištěm, jednou událostí, jedním okamžikem. Doba nás dovedla k tomuto setkání,“ vysvětlil před začátkem principál Cirku La Putyka Rosťa Novák, který plánuje další díly těchto premiér-derniér, pravděpodobně každý měsíc. Celé představení stál přímo na jevišti vedle živého orchestru, aby nenápadně korigoval temporytmus. Mladé ukrajinské artisty však do laputykovského divadelního světa včlenil naprosto organicky. Oni jsou dokonale technicky vybaveni, Cirk La Putyka zase oplývá svobodnými nápady a schopností improvizace, na kterou možná kyjevští performeři nejsou tolik zvyklí… vznikla tak ideální symbióza. 

„Děkujeme, že jste přijali naše děti,“ řekla po konci představení během krátké debaty maminka jedné z mladých akrobatek, která do Prahy dorazila teprve před pár dny. České diváky na setkání zajímalo mimo jiné právě fungování prestižní špičkové kyjevské akademie. Výtěžek představení putuje na náklady spojené s pobytem studentů v Praze.   

Reportáž Veroniky Bednářové o ukrajinských artistech a akrobatech v Cirku La Putyka si budete moci přečíst v jednom z příštích čísel Reflexu.

Veronika Bednářová
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.