Kde berou fotbaloví šíbři peníze na úplatky?

Ve středu bychom měli znát rozsudek v úplatkářské kauze fotbalové Viktorie Žižkov, byť její hlavní protagonista Ivan Horník vinu odmítá, stejně jako deset obžalovaných rozhodčích a delegátů. Horník však dobře ví, že v odposleších jeho telefonátů je dostatek důkazů, a proto nic nevysvětloval ani fotbalové disciplinárce a už před časem přijal mlčky její trest a pokutu...

. Aby svou situaci nezhoršil, mlčí dodnes. V krajním případě mu hrozí až dva roky odnětí svobody, ale vzhledem k dosavadní bezúhonnosti si může odsedět jen rok.
Je však možné, že odejde od Obvodního soudu pro Prahu 3 jen s podmíněným trestem nebo s mastnou finanční pokutou. Letos v lednu potrestal totiž kroměřížský soud sedm rozhodčích a tři funkcionáře v kauze bývalého Synotu pokutami od 50 000 do 300 000 korun. Možná je takový trest případnější. Neboť staré přísloví praví: Kdo s čím zachází, s tím také schází…
Ať však bude u soudu vyřčen ten či onen verdikt, je tu pořád jedna nezodpovězená otázka: kde berou fotbaloví šíbři peníze na úplatky? Vždyť všechny naše fotbalové kluby v I. a II. lize jsou akciovými společnostmi, jež ze zákona kontrolují nejrůznější instituce, například finanční úřady. Proto byl Luděk Vinš, prezident žižkovského klubu, po provalení kauzy rozezlen, pokud ovšem rozezlení nepředstíral… Neboť pravil, že audit neshledal v účtech akciovky žádné závady. Kde tedy bral Horník peníze na úplatky, dával je snad ze svého? O tom lze pochybovat. Ale tím se, pokud je známo, orgány v činné v trestním řízení nezabývají. A tak lze vše i nadále halit do tajemných spekulací, že třeba takovým zdrojem může být sázení na zápasy. V takovém případě by ale muselo jít o tutovky, zápasy s domluvenými výsledky. Vyhlíží to silně za vlasy přitažené? Ale co když je to pravda? Odbočíme-li k hokeji, vždyť kolem sázení na ligové zápasy již dlouho panuje jisté tajemno…
Korupce byla, je a bude, a to nejen ve fotbale. Čteme a slyšíme o tom poslední dobou víc a víc. Možná si teď dají šíbři jistý „oddechový čas“, ale spíš jen nebudou tolik důvěřovat mobilům. Fanoušky už ale aféra nebaví. Fotbal je přece tak nádherná hra, jak jsme třeba před pár dny viděli v přenosu Ligy mistrů Arsenal – Real Madrid. Těšme se proto na skutečné fotbalové jaro a na mistrovství světa. Nicméně rezignovat na boj s korupcí nelze. Jakkoli zní tahle věta zní přímo aktivisticky.