Potvrzeno: Tabu je pro nás opravdu tabu | Reflex.cz
nahoru

Potvrzeno: Tabu je pro nás opravdu tabu

TOMÁŠ FEŘTEK17. února 2003 • 09:09

Kniha psychologa Petra Bakaláře Tabu v sociálních vědách má slušnou šanci na týden dva zaplnit názorové stránky novin. Docela chápu, že souhrn citací z odborných prací na téma rozdíly mezi rasami, judaismus a eugenika - vědecká práce bych tomu neříkal, snad na vědu se odvolávající publicistika – zvedne leckomu mandle.

Ostatně první reakce už ukazují, že se tak stalo. Ale mě zatím daleko víc rozčiluje způsob, jakým se v novinách o téhle knížce píše.
Rychlost, se kterou například Jan Jandourek v MfD přilepil na tenhle třísetstránkový text nálepku “osvětimská lež” opravdu vzbuzuje otázku, jestli ji skutečně četl. Alespoň já měl pocit, že nejspíš píše o úplně jiné knize, než mi leží u postele. Tomáš Kamín v Lidových novinách sice učinil totéž ( “rasistická kniha”), ale přece jen kvalifikovaněji.
Nicméně, kdyby mi kolega Halada, který tohle téma zpracovával pro Reflex, tu knížku nepůjčil, měl bych z těch novinových zmínek pocit, že jde o škvár, se kterým nemá cenu ztrácet čas. Jenže tak to není. Ta kniha zajímavá je. Jednak spoustou odkazů a informací. A především základními otázkami, které si klade. Vyberu jen ty z prvního oddílu o rasách:
Jsou rozdíly mezi rasami samy o sobě špatné?
Je přesvědčení o rozdílech mezi rasami špatné?
Je výzkum rozdílů mezi rasami neetický?
To jsou přece naprosto normální otázky, které pravděpodobně napadají leckoho. Nestojí za to je zodpovědět? Nebo už i ty otázky jsou nepřijatelné? Mohou být i hloupé a neinformované, nepopírám to, ale jestliže si je lidé kladou, měly by té vzdělanější části populace stát alespoň za pokus o odpověď. Samozřejmě, že mi nějaký odborník může vysvětlit, že věc je složitější a nejnovější biologické výzkumy naznačují, že… Tak ať to udělá! I taková odpověď mě zajímá. Zajímají mě jakékoli argumenty, nezajímá mě hysterické nálepkování. Říct o někom, že je rasista, je jednodušší, než věcně polemizovat.
Ta dosavadní novinová debata totiž potvrdila jediné. Jsou otázky, které si ani klást nechceme, a co hůř - připadá nám nepřijatelné, aby si je kladli jiní. Ne snad proto, že bychom na ně neznali rozumnou odpověď. Prostě jen potvrzujeme, že tabu jsou pro nás opravdu tabu.

TOMÁŠ FEŘTEK


Kurzy měn
25,680
22,440
28,670
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější