Jágr věří ve vyšší síly a ty mu dodávají energii, říká mentální kouč Marian Jelínek | Reflex.cz
nahoru

Jágr věří ve vyšší síly a ty mu dodávají energii, říká mentální kouč Marian Jelínek

Bohumil Pečinka17. dubna 2019 • 16:30
Skutečně úspěšní lidé, ať už ve sportu, v práci, nebo životě, se do stavu flow dostávají svým zaujetím pro věc
Skutečně úspěšní lidé, ať už ve sportu, v práci, nebo životě, se do stavu flow dostávají svým zaujetím pro věc
• foto: 
Nguyen Phuong Thao

Marian Jelínek (55) byl třináct let tajemným mužem, který se točil kolem hokejisty Jaromíra Jágra (47). Dnes je nejžádanějším českým mentálním koučem, do jehož rukou se svěřují nejbohatší manažeři a špičkoví sportovci. V době opět se zvedající jágrmanie jsme nemohli začít jinou otázkou.

Ptají se vás lidé na Jágra?

Teď, když znovu dává góly, pořád víc. Připadám si jako herec, který má za sebou desítky divadelních rolí, ale veřejnost se ho ptá pořád jen na tu jednu postavu z televizního seriálu. Na druhou stranu: už nikdy v životě nebudu koučovat nikoho lepšího ve své profesi než Jágr, takže si to vlastně užívám.

Na co se vás v poslední době nejvíc ptají?

Jak dlouho ještě bude hrát.

A jak dlouho bude hrát?

Když mu bylo dvacet let, řekl mi, že do padesáti. Teď je mu 47 let, tak si to dopočtěte.

Marek Stoniš: Extremismus Ivana Bartoše aneb „Údajné“ znásilňování dětí muslimskými gangy

Jak jste se k němu dostal?

V létě 1990 jsem trénoval hokej žáky ve Slaném, odkud pocházím. Náhodou mě uviděl pan Bendík, který měl řadu soukromých hokejových škol v Evropě. Můj přístup se mu zalíbil a zeptal se, jestli bych nechtěl v jeho škole trénovat. Rok nato v létě máme poradu a pan Bendík říká: „Zítra k nám přijede talentovaný hokejista z NHL a bude s námi čtyři dny. Mariane, ty se o něj budeš starat, protože k němu máš věkově nejblíž. Jo, a jmenuje se Jaromír Jágr a do podmínek si dal, že ráno se bude věnovat dětem, ale odpoledne chce už trénovat sám.“ Takhle jsme tam prožili čtyři dny, podali si ruce a rozešli jsme se. Po čtrnácti dnech mi Jágr volá a říká: „Víš, Mari, já neumím moc trénovat s mužstvem, ale vím, co moje tělo potřebuje. Nechceš mi s tím pomoct?“

Tohle říkal už v devatenácti?

Přesně. První čtyři roky jsme spolupracovali jen částečně, protože jsem byl v hokejové škole v Německu. Když mi skončila sezóna, letěl jsem za Jágrem do Ameriky, kde zrovna začínala play-off. Úžasné bylo, že jsem měl přístup nejen na stadión Pittsburghu, ale i do kabiny, na tréninky. A ty kondiční jsem dělal s Jágrem sám. Zakrátko se k nám přidávali nejen Češi v týmu, ale i Rusové.

Jak se staví ruský sen. Dostavba mostu spojujícího Rusko a Krym se chýlí ke konci

Co na to jejich kondiční trenér?

Jágr to prostě tak postavil a přes to nejel vlak. O kondičku hráčů se tehdy staral slavný americký fotbalista, který se zranil. Z kamarádství ho vzali k hokejistům. Když viděl, že mu neusiluju o místo, skamarádili jsme se. Řeknu vám: vidět všechny ty špičkové hráče v akci, to byl můj splněný sen. A to mi Jarda ještě umožnil poznat lidi, jako je Tiger Woods nebo Wayne Gretzky. Pozorovat je v práci byla pro mě obrovská škola.


Marian Jelínek je český hokejový trenér a mentální kouč. Vystudoval FTVS na Univerzitě Karlově, později získal doktorát filozofie. V letech 2003–2005 byl asistentem u české hokejové reprezentace. Jako hlavní trenér vedl řadu extraligových týmů (Plzeň, Liberec, Mladá Boleslav). Externě přednáší na řadě vysokých škol a individuálně pracuje s vrcholovými sportovci a manažery. Je autorem řady knih.

Velký rozhovor s Marianem Jelínkem si přečtěte v novém tištěném Reflexu.

Reflex 16/2019

Zkáza Jaromíra Soukupa. Bizarního moderátora jeho velikášství zničí
Psycholožka Pavelcová: Dětí závislých na elektronice přibývá, mají deprese a bojí se…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější