Zkáza Jaromíra Soukupa. Bizarního moderátora jeho velikášství zničí | Reflex.cz
nahoru

Zkáza Jaromíra Soukupa. Bizarního moderátora jeho velikášství zničí

Kryštof Pavelka16. dubna 2019 • 18:00
Zkáza Jaromíra Soukupa. Bizarního moderátora jeho velikášství zničí
foto: TMBK

Zatímco dopolednímu mediálnímu prostoru dominovaly zprávy o katastrofě, jež postihla katedrálu Notre-Dame, podnikatel Jaromír Soukup oznámil, že v roce 2023 hodlá kandidovat na prezidenta. Nebýt smutné události v Paříži, zřejmě by šlo o zprávu dne, byť Soukupova kandidatura rozhodně nepřišla z čistého nebe.

Politické ambice šéfa TV Barrandov byly evidentní dávno před tím, než založil své hnutí List. Muž, který po sobě pojmenuje osm pořadů, týdeník a ve svých médiích se zásadně nechává titulovat „generální ředitel Skupiny Barrandov a předseda představenstva mediálního domu Empresa“, je evidentně stižen egem větším, než jaké může pojmout jedna provinční televizní stanice. O Soukupově velikášství otevřeně mluví také řada lidí, kteří na Barrandově pracovali a odešli, či byli odejiti. Chorobnou potřebu sebeprezentace dokazuje právě fakt, že Soukup věnuje obrovské množství času a energie něčemu, na co zcela viditelně nemá vlohy.

Pražský hrad Jaromíra Soukupa? Majitel a moderátor TV Barrandov chce kandidovat na …

Prkenný moderátor bez kreditu

Pokud pomineme, že při množství jeho pořadů, rychlosti, jakou je na Barrandově vyrábějí, a tlaku na snižování nákladů, by kvalitní práci neodvedl ani ten nejlepší moderátor na světě, je zřejmé, že vystupování před kamerou prostě není Soukupova parketa. Je prkenný, působí nejistě a nedokáže přesvědčivě podat ani ty nejotřepanější frky, které mu scénáristé připraví. Výraznější host jej v diskuzi či duelu obvykle zcela převálcuje (během posledních prezidentských voleb například Michal Horáček) a i z tohoto důvodu se na barrandovské obrazovce střídají stále stejné tváře z řad Soukupových politických přátel. Miloš Zeman si od svého osobního moderátora nechá blahosklonně podkuřovat (a i tak ho občas v něčem s gustem vykoupe) a Tomio Okamura na Barrandově naplno otevírá stavidla své agresivní a demagogické rétoriky.

Voliči SPD, kteří podle vyjádření pana ředitele i dalších lidí z vedení stanice tvoří jádro diváků televize (tomu i víceméně odpovídá podíl Barrandova na trhu) přitom ve volbách, ať už parlamentních nebo prezidentských, nebudou mít žádný důvod dát svůj hlas rozpačitému Soukupovi, když mají k dispozici daleko přímočařejšího nacionalistu Okamuru. Jistý kredit si Soukup nahnal u starších, levicově konzervativních voličů svými sedánky s prezidentem. Může to snad stačit na paběrkování pár procent ve stylu Strany práv občanů, ale na závod o Hrad je to zoufale málo.

Každodenní život v Československu v 50. letech: Zapomenuté pražské fotografie…

Na shledanou u voleb

Navíc, ač se Soukup snaží vytvářet iluzi úspěchu, Barrandovu klesá už tak nijak závratná sledovanost. Během roku 2018 měl propad činit 20 procent. Dojnou krávou Soukupových aktivit je skupina Médea, kde je podnikatel majoritním vlastníkem. Agentura je jedničkou na českém trhu, je ovšem jen otázka času, kdy se začnou investoři ptát, zda by nebylo lepší, aby si pan majitel přestal hrát na obskurního křížence politika, komentátora a novináře a začal se věnovat výhradně manažerské činnosti. Vzhledem k obrovskému objemu času, který Soukup nutně musí svému „moderování“ věnovat, by to byl dotaz oprávněný.

Příběh Jaromíra Soukupa je klasická story o sebelásce a ješitnosti. Soukup se domnívá, že se na povšechném žvanění a nadávání na lepšolidi sveze do parlamentu, nebo dokonce až na Hrad. Jenže populistické vody, v nichž chce vládce Barrandova lovit, jsou už dávno obsazeny bohatšími nebo ostřejšími šíbry, k nimž navíc patrně ještě přibude nová partaj Klause mladšího. TV Barrandov, jeho hlavní komunikační kanál, stagnuje a nemá kam růst. Aby se Barrandov profesně posunul, musel by se zbavit své nejvýraznější tváře, což Soukup nikdy nedovolí. Jednak by se stažením do pozadí připravil o nasvícené pódium, jež potřebuje ke svým politickým ambicím, a jednak se příliš rád vidí na obrazovce. A firmy tvořící páteř jeho impéria musí dříve nebo později doplatit na to, že jejich majitel tráví desítky hodin týdně recitováním pitomých vtípků ze čtecího zařízení a šaškováním s nástěnkami, než aby je řídil. Za čtyři roky, v čase českých prezidentských voleb, budou, pevně doufejme, dnešní ohořelé trosky gotického klenotu v centru Paříže v mnohem lepším stavu než dnes. Naopak království lidového spíkra Jaromíra Soukupa může tou dobou klidně připomínat bortící se katedrálu.

Dojemné poslední snímky sloní královny s kly až na zem. Podobných už žije jen kolem 20 …
Železný trůn v Praze odstartoval šílenství. Vstup do kina na slavnostní premiéru Hry o…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější