nahoru

Jak se staví ruský sen. Dostavba mostu spojujícího Rusko a Krym se chýlí ke konci

Dominik Patzner 17. dubna 2019 • 10:00
Jak se staví ruský sen. Dostavba mostu spojujícího Rusko a Krym se chýlí ke konci
foto: Instagram krymsky_bridge

Po ruské anexi Krymu v roce 2014 se vyrojily myšlenky, jak překlenout Kerčský průliv, který ruskou a krymskou pevninu rozděluje. Plán na stavbu mostu Ukrajina a Rusko společně plánovaly už dlouho, po převzetí poloostrova pod ruskou správu byla však stavba urychlena a práce započaly již v květnu 2015.

Průliv už v minulosti jeden most překlenoval. Provizorně ho postavila Rudá armáda během druhé světové války, když z krymského poloostrova vyhnala Němce. Kruté počasí však most zničilo během několika měsíců. Po jeho pádu oba břehy půlivu spojoval od roku 1953 pouze trajekt.

Ihned po dokončení archeologických a geologických průzkumů dělníci postavili první dočasné mosty pro ulehčení stavby. Ta trvala krátké tři roky a 16. května 2018 se most otevřel pro automobilovou dopravu. Na zatěžkávacích zkouškách se objevil i prezident Putin, který výdrž novostavby ozkoušel během projížďky v nákladním autě. Ačkoli anexi Krymu většina světa neuznává, v současné době stavitelé nadšeně hlásí, že vše běží, jak má. V neděli 14. dubna uveřejnili, že na rozestavěném obousměrném železničním mostě už položili 22 z 38 kilometrů kolejnic.

Výběr snímků z průběhu stavebních prací si prohlédněte ve fotogalerii:


Dominik Patzner
Diskuse ke článku