nahoru

Roušky nosíte jen z psychologického hlediska, na covid nefungují. Ústenka je jako rybářská síť, říká Soňa Peková

Martin Bartkovský 7. října 2020 • 06:00
Video se připravuje ...
Hovory X bonus: Viroložka Soňa Peková o rouškách a jejich účinnosti v pandemii koronaviru
• video: 
Martin Bartkovský

Její názory patří mezi ty kontroverzní, přesto si za nimi stojí. Viroložka Soňa Peková na besedě časopisu Reflex s názvem Hovory X dala spoustě lidem množství podnětů k přemýšlení v rámci pandemie koronaviru. Jedním z diváckých dotazů besedy byl i ten, který se týkal účinnosti roušek v rámci současné pandemie nemoci covid-19. Do hlavního videa se nevešel, proto jej zveřejňujeme samostatně. Poslechněte si jej ve videu v úvodu článku.

„Rouška je věc, která určitě nezabrání přenosu viru, protože virus je nanopartikule, což je deset na mínus devátou metru, a mezírky mezi vlákny vašich ústenek jsou zcela jistě větší. Navíc je většina z vás nemá pevně utemované kolem nosu a úst. Je to možná taková psychologická věc, že si připadáte chráněni,“ říká viroložka Soňa Peková.

Ve videu v úvodu článku dále říká, že rouška ochrání například před infekcí tuberkulózou, její efektivitu vůči koronaviru přirovnává k rybářské síti. Dále dodává, že jedinou účinnou ochranou proti koronaviru je v současnosti jen respirátor ffp3.

Poslechněte si celý rozhovor se Soňou Pekovou v rámci besedy Hovory X:

Video se připravuje ...
Hovory X: Molekulární genetička a viroložka Soňa PekováVIDEO Martin Bartkovský

Molekulární genetička a viroložka Soňa Peková byla hostem besedy Hovory X s hvězdami časopisu Reflex v prostorách Malostranské besedy. Na ní se řešilo to, zda virus skutečně zmizí do Vánoc, jak vážná je současná pandemie či co si myslí o katastrofických scénářích profesora Flégra. Podívejte se na celý rozhovor i na úryvek s rouškami a dejte nám vědět do diskuze, co na její názory říkáte.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.