
Dokument V síti Víta Klusáka a Barbory Chalupové se během koronavirové krize stal v České republice fenoménem. Téměř šest set tisíc diváků na něj do dnešního dne zavítalo do kina, a zajistilo tak dílu titul nejúspěšnějšího českého dokumentu. Během natáčení se herečky vydávaly za nezletilé dívky sedící u počítače uprostřed dětského pokoje. Během deseti dnů je přes internet oslovilo 2458 mužů. Viděly a vyslechly strašné věci. Přesto si braly telefony a notebooky domů a pokračovaly v konverzacích ve snaze donutit predátory, aby se „odkopali“.
Tereza Těžká v naší veřejné debatě popisuje okolnosti kolem natáčení dokumentu, co předcházelo jeho tvorbě, jak probíhala jejich práce a také jaké mělo odvysílání dokumentu následky.
Diskusi s herečkou Terezou Těžkou můžete zhlédnout zde:

Jak dopadli predátoři zachycení v dokumentu? Jak se herečky vypořádaly se střetem s predátorem, který je na veřejnosti po odvysílání dokumentu poznal? Proč Tereza Těžká považuje dokument za nedodělanou práci? Jak moc je člověk v šoku, když se před vámi někdo na internetu nevyžádaně obnažuje a jaké stopy to asi zanechá na dítěti? Na tato a další témata hovoří Tereza Těžká v debatě, jejíž záznam můžete zhlédnout výše.
Debatou Hovory X provázela šéfredaktorka webu Reflex.cz a moderátorka pořadu Prostor X Leila Chadalíková. Příští debatou, která se uskuteční v pondělí 5. října 2020 opět v Malostranské besedě vás bude provázet moderátor pořadu Prostor X Čestmír Strakatý. Hosty tentokrát budou:
Soňa Peková, molekulární genetička, která se nenechala zastrašit. Její firma odhalila dva nakažené virem SARS-CoV-2 ještě v době, kdy nebylo povoleno testovat nikomu jinému než Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu. Ministr zdravotnictví ji tehdy veřejně a lživě obvinil, že se vzorky chybně manipulovala, a musela do karantény. Vymyslela snazší a levnější způsob testování, nabídla ho zdarma dalším diagnostickým laboratořím, a to včetně zahraničních. Stát jí provádění testů nakonec povolil.
Vědec Jiří Henych se stal jedním z 22 letošních laureátů Prémie Otty Wichterleho, kterou každoročně uděluje Akademie věd ČR. Mladému vědci z Ústí nad Labem se podařilo vyvinout látku podobnou bělobě, která dokáže rozložit a zneutralizovat chemická bojová svinstva, jako je soman, sarin nebo novičok. Svůj objev zveřejnil prostřednictvím článku v prestižním časopise Applied Catalysis B: Environmental.
Smyslem projektu Hvězdy Reflexu je celoročně hledat ty, kteří mají na svědomí často nenápadné, ale přesto hvězdné chvíle. Každý měsíc nominujeme 5 osobností, které dokazují, že v Česku existují lidé schopní odvážných, užitečných a inspirativních skutků.
Za celý rok vznikne seznam jmen, která neobyčejným způsobem vyplavala z českého rybníčku a inspirovala naše životy činy, před nimiž je potřeba jednoduše smeknout.