nahoru

Jiří Bartoška: Wimbledon taky zrušili. Vary budou ve vašem kině, nechtěli jsme festival s rouškami a teploměrem

Veronika Bednářová 29. dubna 2020 • 12:30
Video se připravuje ...
Reflex podcast: Jiří Bartoška o zrušení karlovarského filmového festivalu a o koronaviru
• video: 
Martin Bartkovský

Mrzí ho, že práce lidí, kteří letošní festival připravovali, přijde nazmar. Je naopak rád, že už je na příští rok „do foroty“ hotový plakát k 55. ročníku od Aleše Najbrta. Náš národ je podle něj koronavirovou krizí někdy až zbytečně strašen, oceňuje ale zároveň jeho disciplinovanost. O sebe se nebojí, rád se teď v karanténě dívá na historické fotbalové zápasy a směje se cyklistům, kteří jezdí závody doma v garáži. Jiří Bartoška, prezident MFF KV.

„Představa, že budeš ve Velkém sále, který má 1150 míst, kontrolovat s teploměrem a s rouškou někoho, kdo jde do toho obrovského sálu, se nám nelíbila. (…) Karlovarský festival má sílu ve své atmosféře. A dělej v téhle situaci atmosféru,“ vyjmenovává Jiří Bartoška v podcastu Reflexu důvody, proč se nakonec jediný český festival kategorie A v roce 2020 neposunul na později. 

Ani kdyby mohl o osudu letošního festivalu rozhodovat sám bez vládních nařízení, nepovolil by jej. „Jednak proto, že ta situace je nebezpečná. Neriskuješ jenom ztrátu jen tak něčeho, ale lidského života. A to bychom strašně neradi. Další věc je, že by se to mohlo obrátit proti nám, protože lidi se opravdu bojí, a budiž ke cti národu, že je ukázněný.“

O sebe se ale nikdy nebál. „Byl jsem dvakrát vážně nemocný, a kdykoli jsem takhle vážně onemocněl, tak jsem si řekl: ‚Jsem ve věku, kdy je to asi normální.‘ Takže ne, neměl jsem strach.“

Pozitivní vlaštovkou bude podle Bartošky letošní projekt Vary ve vašem kině, který v minulých letech sloužil jako ozvěny festivalu po celé České republice. „Vary ve vašem kině uděláme od 3. do 11. července, v původním festivalovém termínu. Počítá se, že by byly dvě projekce denně. Dramaturgie bude složena z titulů, které měly být uvedeny na letošním festivalu, takže jsme to dokonce nazvali 54,5. ročník festivalu, na půl cesty k pětapadesátému. Myslím si, že to bude pro lidi dobré i zajímavé, že budou moci začít znovu chodit do kina,“ vysvětluje letošní projekt unikátní kolekce nových filmů. Reflex, už tradičně hlavní mediální partner MFF KV, o něm bude včas informovat.

V mezičase: Poslechněte si náš podcast, podívejte se na videozáznam nebo se rovnou začněte těšit na 55. ročník MFF KV, který jak všichni doufáme, proběhne podle plánu ve dnech 2.–10. července 2021.

Veronika Bednářová
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.