nahoru

Posvačit u muničáku: Celý svět zná Vrbětice. A nikdo se o ně nezajímá

Adéla Knapová 29. dubna 2021 • 16:00
Posvačit u muničáku: Celý svět zná Vrbětice. A nikdo se o ně nezajímá
foto: Adéla Knapová

Kdo se chce podívat do areálu muničních skladů ve Vrběticích, jež dnes zná celý svět a staly se rozbuškou vztahů s Ruskem, má dvě možnosti. Buď o to oficiálně požádá Vojenské lesy a statky, nebo se jednoduše vydá jinudy než hlavní branou – pokud se nebojí nějaké zapomenuté munice.

Možností, jak se na vlastní oči podívat tam, kam jste se zjevně i v roce 2014, kdy byly místní sklady napěchované výbušninami, a ještě se tu navíc recyklovalo prošlé raketové palivo, mohli bez problémů neohlášeně dostat, je i dnes dost. Podle místních i některých tehdejších vyšetřovatelů se ani agenti ruského GRU Čepiga s Miškinem, kteří mají mít výbuchy na svědomí, příliš snažit nemuseli. Minimálně překonat takzvaný vnější perimetr tvořený děravým plotem, tedy dostat se do areálu, v němž jsou budovy muničních skladů navlečeny na silnici jako řídké korálky, byla hračka i pro místní, z nichž tam prý mnozí chodívali na houby nebo se projet na běžkách.

 

Díry v plotě

Jak uvedli do médií sami tehdejší policejní vyšetřovatelé, díry v chatrném plotě a všehovšudy jeden vrátný na tak velký a strategický areál je překvapili. Čekali by prý výrazně větší ostrahu…

Ovšem jen naivka by si myslel, že od té doby došlo k nějaké změně. Že když se k nějakému kritickému a doslova výbušnému místu upírá zrak celého světa, bude snaha ukázat aspoň s křížkem po funuse, že si toho jsme vědomi, že takto strategické místo umíme zabezpečit (minimálně i proto, že podle zdroje Reflexu na ministerstvu obrany se znovu plánuje začít do skladů munici ve větším navážet).

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.