nahoru

Prostor X

Drda: Babiš byl prominentní kádr, spolupráce s StB patřila k jeho životu. Po revoluci se i mlátičkám žije líp

Čestmír Strakatý 21. srpna 2019 • 06:00
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Adamem Drdou
• video: 
Prostor X

Na počátku 90. let tu bylo úplné nepochopení toho, co byl totalitní režim, říká dokumentarista Adam Drda, spoluautor Příběhů 20. století. V nové sérii, kterou uvede Česká televize, se zaměřuje na to, jak různým lidem změnil život listopad 1989. Není pravda, že se nestalo nic zásadního, tvrdí Drda a vyvrací taky spiklenecké teorie.

Je vidět, že po roce 1989 se lidem žilo nesrovnatelně líp, i pohraničníkům a mlátičkám, míní Drda. I jejich příběhy seriál zachycuje. Tzv. mlátičky podle něj věděly, že to, co dělaly, bylo špatné, ale nechtějí to přiznat. Drda nechápe proč, jejich příběhy v rozhovoru detailně popisuje a rozhodně nejsou černobílé. Pohraničníci při popisování minulosti podle Drdy lžou a vymýšlejí si. Každá skupina má určité způsoby, jak se s minulostí vyrovnat.

Najednou teď nevadí, že se někdo chová amorálně nebo jako prezident Zeman, protože spousta lidí se za komunismu chovala podobně, tvrdí Drda. Česko se podle něj nevyrovnalo s minulostí, chybí dělící čára mezi dobrem a zlem. Komunistická strana prý měla být postavena mimo zákon. Nevymřela totiž a má teď strašný vliv.

Andrej Babiš byl podle Drdy prominentní kádr, k jehož životu a práci spolupráce s StB patřila. Byl navíc šikovnější než jeho kolegové z Podniku zahraničního obchodu, a proto uspěl. S nástupem Babiše a Zemana se prý začali vracet lidé zkompromitovaní minulým režimem, Drda zmiňuje radního Českého rozhlasu Krůtu. Prezident taky zkompromitované lidi vyznamenává.

Jak Adam Drda vysvětluje popularitu prezidenta a premiéra? Proč se měli lidé proti premiérovi víc bouřit? Uspěli lidé z Podniku zahraničního obchodu díky větší připravenosti na nový režim? A kdo se s jeho změnou vyrovnal nejlépe?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.